DiEM25’in vatandaş katılımı projesi Halk Buluşması’na hoş geldiniz – Avrupa çapında siyasi programlar geliştirmenin ilk adım

Halk Buluşmaları projesi, tüm DiEMer’lara Avrupalıların kendi komünlerinin, bölgelerinin ve ülkelerinin siyasetinin geleceğini tartışabilecekleri yerel toplantıların – Buluşmalar- organizatörü olma fırsatı sunuyor.

Eğer hazırsanız, sağlık, eğitim, kültür veya sosyoekonomik konularla ilgili politikaları ele alabilirsiniz! Size kolaylaştırıcılık etmesi için Üyelerimiz ve Koordinasyon Kolektifi (CC) tarafından şekillendirilmiş bir anket sunacağız ve bu anket sorularını Buluşmanızın tartışmalarına rehberlik etmesi için kullanabileceksiniz.

Haydi savaşmaya değer bir Avrupa yaratalım!

COVID-19, ülkelerimizin yönetilme biçiminin hepimizi sosyal, ekonomik ve çevresel olarak nasıl hayal kırıklığına uğrattığını vurguladı. İlk başta bu karmaşayı yaratan politikalardan oldukça farklı olan yeni yaşam biçimleri hayal etmemiz ve bunlara yatırım yapmamız gerekiyor.

Zengin ve güçlü olanlara her türlü önceliği tanıyan siyasetçiler ve örgütler bizi bu karmaşadan çıkaramaz. Bunun yerine üyelerimizi ve arkadaşlarımızı katılımcı demokrasi meşalesini almaya ve bu yeni vatandaş katılımı projesinde yer almaya çağırıyoruz!

Katılın!

Ele almak istediğiniz birkaç soruyu seçin ve grubunuzun düşüncelerini geri bildirin. Toplantıların büyük ölçüde gayri resmi olması ve yerel COVID-19 tedbirlerinize uyarlanabilir olması amaçlanmıştır; çevrimiçi bir video oyunu oynarken, ailenizle akşam yemeğinde veya sosyal mesafeyi koruyarak arkadaşlarınızla Zoom’da bir etkinlik hazırlayın. Hayal gücünüzü kullanın – birlik olmanın her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğu bir zamanda, bir virüsün bizi ayırmasına izin veremeyiz!

Kapımız herkese açık, anneannene bile! Üstesinden gelinmesi daha zor konular için yerel uzmanları da arayabilirsiniz. Bu, hayran olduğunuz insanlarla ve ilişki kurmak istediğiniz yerel liderlerle konuşmak için bir fırsat!

Toplantınızı Düzenleyin ve Kaydedin

İşte bir Halk Buluşması organizatörü olmanın dört kolay adımı:

1) Gönüllü Kayıt Formumuzu doldurun: Bize nerede bulunduğunuzdan ve önceki deneyimlerinizden bahsedin. Hiç bir deneyiminiz yoksa, sorun yok: ekibimiz sizi desteklemek için burada.

2) Yerel grubunuzdaki (DSC) veya Forumumuzdaki diğer DiEMer’larla konuşun ve çevrenizdeki herhangi birinin yardım etmeye istekli olup olmadığına bakın. Üyeler alanında “Herkesle İletişime Geç” opsiyonunu da kullanabilirsiniz! İster DiEM25 üyeleri ister yerel topluluğunuzdan olsun, toplantınızı nasıl organize edeceğinizi ve katılımcılarla nasıl etkileşime geçeceğinizi öğrenmek için indirilebilir Halk Buluşmaları Paketimizdeki kaynakları kullanın.

3) Buluşmanızı Kaydedin: İnsanların toplantınızın olduğunu bilmesini istiyorsanız, takvimimize işaretlemeyi unutmayın!

4) Geri bildirimde bulunun: Unutmayın, Buluşma bittikten sonra topladığınız cevapları geri göndermelisiniz! Raporlama Formunu doldurarak bunu yapabilirsiniz.

Gönüllü Kayıt Formu Buluşmanızı takvime ekleyin!

Anketlerimiz

Buluşmalarımız, Avrupa’daki en acil siyasi konuları ele almak için üyelerimizle işbirliği içinde tasarlanan bir dizi soru etrafında düzenlenmiştir.

Bu sorular açık uçlu sohbet başlatıcılardan son derece teknik politika sorgulamalarına kadar bir çok önemli konuya değinirler. DiEM25’in ülkenizde güçlü, ilham verici bir siyasi ses olması için bu soruların cevaplanmaları gerekiyor: ve bize yardım etmediğiniz sürece cevaplanmayacak!

Paketi indirin

Paket, buluşmanızı düzenlemek için ihtiyaç duyduğunuz tüm kaynakları içerir; Halk Buluşmaları Kiti ve Ulusal Anket, ülkenizle ilgili tüm dillerde!

Henüz üye değil misiniz? Katılmak için üye olmanız gerekecek. Buradan kaydolarak üye olabilirsiniz.

Halk
Buluşması Paketi

Buluşmanızla ilgili geri bildirimde bulunun

Demek ki bir Halk Buluşması düzenlediniz ve bize cevaplarınızı göndermekistiyorsunuz. Harika!

Seçtiğiniz sorulara geri bildirimde bulunmak için lütfen aşağıdaki bağlantıyı izleyin. Hareketimizin ülkeniz için siyasi programına katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederiz!

Buluşmanızla ilgili geri bildirimde bulunun

Haberler

Diğer organizatörlerin deneyimlerine buradan göz atın! Kendinizinkini gathering@diem25.org adresine gönderin.

FAQ People’s Gatherings


You can download our Questionnaires for the respective country you would like to do the PG in, and People’s Gatherings Pack on the page. Pick the question(s) you are interested in answering in your Gathering, and then read the Kit for advice on how to host it. 

 

No, you can select as many questions as you and your Gathering participants would like to answer. You should just be aware that the more questions you pick, the longer the Gathering will take, especially for bigger groups or more controversial topics.

Yes, you do. Find out more about registering here.

Anyone! We value all opinions and would like to hear as many different voices as possible. That means participants of any age, nationality, level of education are encouraged to take part in Gatherings! You might just find that the red questions require additional support in the form of educational materials or the consultation of experts.

 We want everyone to be heard even on the most technical topics! However, we also understand that some questions might look daunting at first. For the red questions, we suggest that you reach out to experts. Alternatively, you can ask fellow DiEMers for help in the forum!

We are interested to hear about anyone in your community — your family, friends, colleagues or other people in your area that you think would be interesting to engage with! You could also reach out to your local DSC and get fellow DiEMers on board.

This is up to you to decide! These Gatherings can be as little or as big as you want, but we recommend having 3-8 people per Gathering. Just keep in mind that the larger it is, the longer it might take, and the more you’ll need to moderate. Download our Kit for more information. 

 

All Gatherings must abide by the COVID measures of the country in which they are hosted. Check the current measures online and try and think of creative ways to engage your participants that fit within these limitations. Read through our Kit for more advice!

Yes. Gatherings can take place online — through Zoom, Jitsi, Discord, via online gaming platforms or any other creative and innovative means!

We’ve tried to leave it as open ended as possible, but the essentials are for the organiser to take on a moderating role, and for someone to document the responses to the questions to keep track of what’s being said and transcribe it into the reporting form later.

After the Gathering, you should fill in the reporting form with all the answers you gathered during your meeting. If you think you have an interesting experience to share, you can record it in the ‘miscellaneous’ section of the form or can contact gathering@diem25.org and we’ll make a post on our website about it!

We’ll have a close look at all the answers we received from Gatherings across Europe and build our national political programmes from it. If you’d like to help us to that, fill in this form to show your interest.

When it comes to the People’s Gatherings participants, DiEM25 does not collect any personal data, only statistics (e.g. number of participants) and the collective conclusion. If anyone at a People’s Gathering asks you to give them data on yourself, know that they are not doing so on behalf of DiEM25 and you have the right to refuse. In case photos or videos are taken, everyone has to agree to their use in writing, and has the right to withdraw their consent at any moment by writing to the organiser.

Download your National Questionnaires and the People’s Gatherings Pack. If you’re still unsure of something, contact us at gathering@diem25.org