Predstavujeme vám projekt hnutia DiEM25 — Lidová Shromáždění — prvý krok v príprave politických programov v Európe.

Projekt Lidová Shromáždění poskytuje všetkým členom a členkám DiEM25 príležitosť stať sa organizátorom lokálnych stretnutí – Lidová Shromáždění- na ktorých občania Európy môžu prediskutovať budúcu politiku svojho okresu, regiónu a krajiny.

Môžete sa zamerať na otázky zdravotníctva, vzdelávania, kultúry, či rozpočtové otázky, podľa záujmu. Dáme vám k dispozícii dotazník, ktorý vytvorili naši členovia v spolupráci s Koordinačným kolektívom a ktorý zarámcuje diskusiu na Lidová Shromáždění.

Poďme spolu vytvárať Európu, za ktorú sa oplatí bojovať!

COVID-19 ukázal, že metódy, ktorými sú naše krajiny po dekády spravované, zlyhávajú: spoločensky, ekonomicky aj environmentálne. Musíme si premyslieť a vytvoriť nové spôsoby života. Celkom odlišné od tých, ktoré spôsobili súčasný zmätok. Politici a organizácie, ktoré naďalej uprednostňujú mocných a bohatých pred všetkými ostatnými, nás nikdy nevyvedú von zo zmätku, do ktorého nás dostali. Preto vyzývame našich členov a priateľov, aby prevzali štafetu cielenej demokracie a zapojili seba a svoje okolie do tohto nového projektu.

Zapojte sa!

Vyberte si niekoľko otázok, na ktoré by ste sa chceli zamerať a dajte nám vedieť k akým záverom a myšlienkam ste dospeli. Zámer je, aby tieto Zhromaždenia boli neformálnymi stretnutiami. Pozvite priateľov na on-line Zoom, porozprávajte sa počas hrania počítačovej hry, pri spoločnej rodinnej večeri, alebo pri osobnom stretnutí v súlade s miestnymi opatreniami COVID-19. Zapojte svoju tvorivosť. Nemôžeme vírusu dovoliť, aby nás rozdeľoval v dobe, keď naša jednota je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.

Vítané sú všetky sociálne a vekové skupiny. Na prediskutovanie náročnejších otázok sa môžete spojiť s miestnymi odborníkmi. Zoberte to ako príležitosť porozprávať sa s ľuďmi, ktorých obdivujete, či s miestnymi lokálnymi lídrami, s ktorými ste sa už aj tak chceli dávno porozprávať.

Zorganizujte a zaregistrujte svoje Zhromaždenie

Organizátorom Zhromaždenia sa stávate nasledujúcimi štyrmi jednoduchými krokmi:

1) Vyplňte registračný formulár pre dobrovoľníkov: povedzte nám, kde sa nachádzate a aké máte doterajšie skúsenosti. Ak žiadne nemáte, nevadí: náš tím je tu pre vás.

2) Porozprávajte sa s členmi DiEM25 vo svojej miestnej bunke (DSC) alebo na našom diskusnom fóre, zapojte ľudí okolo seba, ktorí sú ochotní pomôcť. Môžete použiť funkciu “Kontaktovat všechny” na interných stránkach! Pripravili sme balíček na stiahnutie, kde nájdete ďalšie odporúčania  k organizovaniu Zhromaždení a zapojeniu účastníkov – či členov DiEM25 alebo ľudí vo vašej komunite.

3) Svoje Zhromaždenie zaregistrujte: viditeľnosť svojho podujatia môžete podporiť zaregistrovaním v našom kalendári! 

4) Podajte spätnú väzbu: potrebujeme od vás odpovede, ktoré ste v diskusiách na Zhromaždení získali! Pošlite nám ich prosím vyplnením formulára pre spätnú väzbu.

Registrácia dobrovoľníka Pridať Zhromaždenie do kalendára!

Dotazníky

Dotazníky vzišli zo spolupráce s našimi významnými členmi, a sú zacielené na najpálčivejšie politické témy naprieč Európou.

Obsahujú sériu naliehavých otázok rôznej povahy – od otvorených tém do diskusie po formulovanie špecifických technických opatrení. Ak má byť DiEM25 silným hlasom vo vašej krajine, tieto otázky je potrebné zodpovedať, a bez vašej pomoci sa to neudeje!

Stiahnite si balíček

Balíček obsahuje všetky materiály, ktoré sú potrebné na usporiadanie stretnutia, súpravu pre zhromaždenie a národný dotazník v relevantných jazykoch!

Ešte nie ste členom? Na zapojenie sa do projektu sa treba zaregistrovať ako člen.

Balíček k Zhromaždeniam

Podajte spätnú väzbu zo Zhromaždenia

Zorganizovali ste svoje Zhromaždenie a chcete nám poslať svoje odpovede? Výborne!

Prosím nasledujte odkaz uvedený nižšie a podajte správu o otázkach, ktoré ste si zvolili. Ďakujeme, že ste prispeli k formovaniu politického programu hnutia vo svojej krajine!

Odoslať

Oznamy

Pozrite si skúsenosti ostatných organizátorov! Svoje vlastné zašlite na gathering@diem25.org.

FAQ Lidová shromáždění


Můžeš si stáhnout naše dotazníky (s ohledem na zemi, ve které bys chtěl Shromáždění pořádat) a balíček Lidových Shromáždění Pack. Vyber otázky, které by mělo Shromáždění zodpovědět, a poté si přečti Návod, kde najdeš rady, jak ho uspořádat.

Ne, můžeš si vybrat tolik otázek, kolik byste jich s účastníky Shromáždění chtěli zodpovědět. Měj v patrnosti, že čím více otázek vyberete, tím déle bude shromáždění trvat, tím spíš v případě větší skupiny nebo kontroverznějšího tématu.

Kdokoliv! Vážíme si všech názorů a rádi bychom slyšeli co nejvíce různých hlasů. To znamená, že účastníci jakéhokoli věku, národnosti a vzdělání jsou na Shromáždění vítáni! Možná zjistíte, že červené otázky vyžadují dodatečné vzdělávací materiály nebo konzultace s odborníky.

Chceme, aby všichni byli slyšet, a to i v těch nejtechničtějších tématech! Chápeme však také, že některé otázky mohou na první pohled budit obavy. U červených otázek doporučujeme oslovit odborníky. Případně můžete požádat o pomoc na fóru jiné DiEMáky!

Rádi bychom slyšeli o každém ve tvé komunitě – v rodině, mezi přáteli, kolegy a dalšími lidmi ve tvém okolí – o kom si myslíš, že by bylo zajímavé se s ním spojit! Můžeš se také obrátit na místní DSC a zapojit ostatní DiEMáky.

To je na vás! Shromáždění mohou být malá nebo velká, jak chcete, ale doporučujeme mít na shromáždění 3–8 lidí. Nezapomeňte, že čím větší, tím déle může trvat, a tím více budete muset moderovat. Stáhněte si náš Návod pro více informací.

Všechna shromáždění musí dodržovat epidemiologická opatření země, ve které jsou pořádána. Zkontrolujte aktuální opatření online a vyzkoušejte kreativní způsoby, jak zapojit účastníky v rámci těchto omezení. Přečtěte si náš Návod a získejte další rady!

Ano. Shromáždění se mohou konat online – prostřednictvím Zoom, Jitsi, Discord a dalších online platforem nebo jakýmikoli jinými kreativními a inovativními prostředky!

Snažili jsme se je nechat otevřené, jak je to jen možné, ale podstatné je, aby organizátor převzal roli moderátora a aby někdo dokumentoval odpovědi na otázky, aby sledoval, co se říká, a přepsal to později do zápisu

Po shromáždění byste měli vyplnit formulář pro zápis se všemi odpověďmi, které jste shromáždili během schůzky. Pokud si myslíte, že máte zajímavou zkušenost, o kterou se můžete podělit, můžete ji zaznamenat v sekci „různé“ nebo se můžete obrátit na gathering@diem25.org a my zveřejníme příspěvek na našem webu!

Podíváme se podrobně na všechny odpovědi, které jsme od Shromáždění po celé Evropě dostali, a z toho sestavíme naše národní politické programy. Chcete-li nám s tím pomoci, vyplňte tento formulář.

Pokud jde o účastníky Lidových shromáždění, DiEM25 neshromažďuje žádné osobní údaje, pouze statistiky (např. počet účastníků) a kolektivní závěr. Pokud vás kdokoli na Shromáždění požádá, abyste mu poskytli údaje o své osobě, vězte, že to nedělá jménem DiEM25 a můžete odmítnout. V případě pořizování fotografií nebo videí musí každý písemně souhlasit s jejich užitím a má právo svůj souhlas kdykoli odvolat písemným oznámením organizátorovi.

Stáhněte si dotazníky a balíček Lidových Shromáždění Pack. Pokud si ještě nejste něčím jisti, kontaktujte nás: gathering@diem25.org.