Vo Francúzsku ľudia oprávnene vyšli do ulíc pre zmeny v dôchodkovom systéme. Posunutie odchodu do dôchodku do vyššieho veku postihne najme ťažko pracujúcich ľudí s nižšími príjmami, ktorí už dnes žijú na dôchodku v zdraví len zopár rokov. Francúzska vláda pri reforme odignorovala sociálny dialóg, odmietla hľadať finančné prostriedky pre štát vyšším zdanením miliardárov či v šedej a čiernej ekonomike, výrazne navýšila investície do zbrojenia a využila ústavný zákon na obídenie hlasovania v parlamente, nakoľko v ňom nemá väčšinu na schválenie daného zákona.
Francúzska vláda teda urobila mnoho takých krokov, ktoré sa na Slovensku dejú bežne. Ich vyvrcholením sú posledné dve vlády pod záštitou Matovič-Heger. Slováci však do ulíc vo veľkom nevyšli. Faktom síce je, že pandemická situácia to častokrát nedovoľovala a tak vláda ľahko zneužívala svoje postavenie. Napríklad i policajným zadržaním organizátora protestov záchranárov šéfa komory zdravotníckych záchranárov Majerského.
Patríme ku krajinám Európske únie, kde sa v zdraví ľudia dožívajú najmenej rokov. Napriek tomu sme zrušili zastropovanie veku odchodu na dôchodok vo výške 64 rokov a uvoľnili sme ho na automatické predlžovanie podľa priemerného veku dožitia. Nie však podľa priemerného veku dožitia v zdraví. Pri súčasnom pracovnom nasadení na Slovensku (jedny z najčastejších nočných prác a prác v nedeľu) a stave zdravotníctva (nedofinancovanie, chaos, nedostatok personálu) teda hrozí, že v budúcnosti v zdraví na dôchodku budeme minimálne alebo vôbec (v priemere).
Chcete byť informovaní o akciách Diem25? Zaregistrujte sa tu