Bundestag

88 Υποψήφιοι για τη γερμανική Βουλή υποστηρίζουν την ατζέντα του DiEM25

Στις ομοσπονδιακές εκλογές που θα διεξαχθούν αυτή τη Κυριακή στη Γερμανία, 88 υποψήφιοι έχουν ήδη υπογράψει ότι υποστηρίζουν τις 8 προοδευτικές προτάσεις για τη Γερμανία που κατέθεσε ο Γιάνης Βαρουφάκης μαζί με το DiEM25 Γερμανίας.
 
Μερικές απο τις 8 προτάσεις είναι η αναχαίτιση της λιτότητας και της ψευδεπίγραφης αλληλεγγύης που εδράζεται πάνω σε εθνικά παρά πανευρωπαϊκά συμφέροντα, η υιοθέτηση μιας νέας Ευρωπαϊκής Συμφωνίας, ένα νέο New Deal, που θα περιλαμβάνει μεγάλης κλίμακας επενδύσεις σε έργα υποδομών και στην εκπαίδευση και μια ανθρωπιστική και ρεαλιστική πολιτική για τους πρόσφυγες, με τερματισμό της συμφωνίας ΕΕ – Τουρκίας για το προσφυγικό.
 
Οι υποψήφιοι που συνυπογράφουν τις 8 προτάσεις του DiEM25 Γερμανίας ανήκουν σε πέντε κόμματα:  καταρχάς στα DIE LINKE (Αριστερά) και Bündnis ’90/Die Grünen (Πράσινοι), που έχουν ήδη κοινοβουλευτικές ομάδες στο γερμανικό κοινοβούλιο με 10% ο καθένας, και στα πιο μικρά κόμματα Demokratie in Bewegung (Δημοκρατία στην Κίνηση), Piratenpartei (Κόμμα Πειρατών) και Bündnis Grundeinkommen (Συμμαχία για Καθολικό Βασικό Εισόδημα). Η πιο βαρυσήμαντη θα λέγαμε υπογραφή, χωρίς να υποτιμούμε βέβαια καμία, είναι από την ηγέτιδα του DIE LINKE, Katja Kipping.

NAME PARTY CONSTITUENCY
Cornelia Kerth DIE LINKE 22, Hamburg-Wandsbek
Corinna Rüffer Bündnis 90/Die Grünen 25, Trier
Martina Broschei Piratenpartei 40, Nienburg II-Schaumburg
Christian Vey Piratenpartei 41, Hannover I
Thomas Ganskow Piratenpartei 42, Hannover II
Gerd Posywio Piratenpartei 47, Hannover Umland II
Jens Golland Piratenpartei 49, Salzgitter-Wolfenbüttel
Kirsten Tackmann DIE LINKE 56, Prignitz
Mathias Täge Piratenpartei 60, Brandenburg
Andreas Schramm Piratenpartei 61, Potsdam
Gerhard Kalinka Bündnis 90/Die Grünen 62, Dahme-Spreewald
Clemens Rostock Bündnis 90/Die Grünen 63, Frankfurt (Oder)
Stefan Schön Bündnis 90/Die Grünen 65, Elbe-Elster
Steve Rauhut DIE LINKE 75, Berlin Mitte
Alexander Spies Piratenpartei 81, Berlin-Tempelhof-Schöneberg
Matthias W. Birkwald DIE LINKE 94, Köln II
Güldane Tokyürek DIE LINKE 95, Köln III
Stefan Kottas Piratenpartei 102, Wuppertal I
Kathrin Vogler DIE LINKE 128, Steinfurt III
Sabine Martiny Piratenpartei 137, Paderborn-Gütersloh
Katja Kipping DIE LINKE 159, Dresden I
Dr. Martin Schulte-Wissermann Piratenpartei 160, Dresden II / Bautzen II
Toni Rotter Piratenpartei 162, Chemnitz
Tamina Veit DIE LINKE 172, Lahn-Dill
Nick Papak Amoozegar DIE LINKE 174, Fulda
Dirk Methfessel DIE LINKE 175, Main-Kinzig
Adrian Gabriel DIE LINKE 179, Wiesbaden
Pawel Borodan Piratenpartei 182, Frankfurt I
Anke Hofmann-Domke DIE LINKE 192, Gotha Ilm-Kreis
Marie Salm Piratenpartei 199, Koblenz
Manuela Holz DIE LINKE 201, Bad Kreuznach
Gerald Unger DIE LINKE 207, Ludwigshafen-Frankenthal
Brigitte Freihold DIE LINKE 210, Pirmasens
Erich Utz DIE LINKE 212, Altötting-Mühldorf
Roland Meier DiE LINKE 216, Ingolstadt
Sebastian Roloff SPD 219, München-Süd
Gerhard D.A. Bruckner Die Partei 219, München-Süd
Dominik Lehmann DIE LINKE 221, München West/Mitte
Erkan Dinar DIE LINKE 228, Landshut
Harald Weinberg DIE LINKE 241, Ansbach und Weißenburg
Jonas Schwemmer Piratenpartei 246, Roth
Michael Knödler Piratenpartei 258, Stuttgart I
Alexander Relea-Linder DIE LINKE 269, Backnang/Schwäbisch Gmünd
Saskia Jürgens DIE LINKE 270, Aalen-Heidenheim
Heiko Eisenbrueckner Piratenpartei 280, Calw
Sabin Schumacher Piratenpartei 282, Lörrach-Müllheim
Eva-Maria Glathe-Braun DIE LINKE 291, Ulm
Anja Hirschel Piratenpartei 291, Ulm
Claudia Haydt DIE LINKE 293, Bodensee
Marilyn Heib DIE LINKE 297, Saarlouis
Sigrid Ott Demokratie in Bewegung Baden-Württemberg, Listenplatz 1
Dr. Mohammed Sharityar Demokratie in Bewegung Baden-Württemberg, Listenplatz 2
Sabine Onayli Demokratie in Bewegung Baden-Württemberg, Listenplatz 5
Claudia Haydt DIE LINKE Baden-Württemberg, Listenplatz 7, Vorstand Europäische Linke
Alexander Relea-Linder DIE LINKE Baden-Württemberg, Listenplatz 8
Anja Hirschel Piratenpartei Baden-Württemberg, Listenplatz 1
Oliver Burkardsmaier Piratenpartei Baden-Württemberg, Listenplatz 7
Philip Köngeter Piratenpartei Baden-Württemberg, Listenplatz 8
Stephanie Lund Piratenpartei Baden-Württemberg, Listenplatz 12
Henrik Eisele Piratenpartei Baden-Württemberg, Listenplatz 13
Maximilian Glasneck Demokratie in Bewegung Bayern, Listenplatz 2
Gerhard Kalinka Bündnis’90/Die Grünen Brandenburg, Listenplatz 2
Sara Redolfi Demokratie in Bewegung Berlin, Listenplatz 1
Benedikt J. Sequeira Gerardo Demokratie in Bewegung Berlin, Listenplatz 2
Anett Polzin Demokratie in Bewegung Berlin, Listenplatz 4
Martin Haase Piratenpartei Berlin, Listenplatz 1
Ute Laack Piratenpartei Berlin, Listenplatz 2
Dr. Franz Josef Schmitt Piratenpartei Berlin, Listenplatz 3
Simon Kowalewski Piratenpartei Berlin, Listenplatz 4
Therese Lehnen Piratenpartei Berlin, Listenplatz 6
Beatrice Behrens Demokratie in Bewegung Hamburg, Listenplatz 1
Sebastian Alscher Piratenpartei Hessen, Listenplatz 1
Pawel Borodan Piratenpartei Hessen, Listenplatz 2
Frank Lerche Piratenpartei Hessen, Listenplatz 3
Joachim Winters Bündnis Grundeinkommen (BGE) Niedersachsen, Listenplatz 5
Dr. Michael-Tillmann Berndt Piratenpartei Niedersachsen, Listenplatz 1
Thomas Ganskow Piratenpartei Niedersachsen, Listenplatz 3
Nils Ellmers Piratenpartei Niedersachsen, Listenplatz 6
Martina Broschei Piratenpartei Niedersachsen, Listenplatz 7
Lea Brunn Demokratie in Bewegung Nordrhein-Westfalen, Listenplatz 1
Alexander Plitsch Demokratie in Bewegung Nordrhein-Westfalen, Listenplatz 2, Parteivorsitzender
Michael Hohenadler Demokratie in Bewegung Nordrhein-Westfalen, Listenplatz 3
Sabine Sedlaczek Demokratie in Bewegung Nordrhein-Westfalen, Listenplatz 8
Darius Walter Demokratie in Bewegung Nordrhein-Westfalen, Listenplatz 11
Patrick Schiffer Piratenpartei Nordrhein-Westfalen, Listenplatz 1, Parteivorsitzender
Markus Wetzler Piratenpartei Nordrhein-Westfalen, Listenplatz 6
Manfred Schramm Piratenpartei Nordrhein-Westfalen, Listenplatz 13
Brigitte Freihold DIE LINKE Rheinland-Pfalz, Listenplatz 3
Agnes Russo Demokratie in Bewegung Sachsen, Listenplatz 1
Joe Roesler Demokratie in Bewegung Sachsen, Listenplatz 2
Katja Kipping DIE LINKE Sachsen, Listenplatz 1, Parteivorsitzende
Tilman Loos DIE LINKE Sachsen, Listenplatz 8
Robert Lutz Piratenpartei Sachsen, Listenplatz 1
Toni Rotter Piratenpartei Sachsen, Listenplatz 2
Jörg Stefan Smuda Piratenpartei Sachsen, Listenplatz 5
Franka Kretschmer Demokratie in Bewegung Sachsen-Anhalt, Listenplatz 1
Bernd Schreiner Piratenpartei Thüringen, Listenplatz 1

Θέλεις να ενημερώνεσαι για τις δράσεις του ΜέΡΑ25; Γράψου εδώ