DiEM25 brengt in Amsterdam een uitverkochte zaal op de been voor het opbouwen van politieke macht

Op zaterdag 1 februari bracht DiEM25 in Amsterdam belangrijke stemmen bij elkaar in de strijd voor vrede, waardigheid en vrijheid: Yanis Varoufakis, Jeremy Corbyn, Brid Brennan en Lucille Cornelius

In slechts tweeënhalve dag organiseerde DiEM25 een knetterende bijeenkomst, waarbij progressieve stemmen uit heel Europa en daarbuiten werden verenigd om de crises van onze tijd het hoofd te bieden. De afgeladen zaal gonsde van urgentie, vastberadenheid en de onmiskenbare energie van een beweging die klaar is om de macht terug te winnen van de krachten die mensen al veel te lang onderdrukt hebben gehouden. 

Onder leiding van Davide Castro van DiEM25 ging het evenement niet alleen over een diagnose van de problemen van Europa–het ging over actie. “We weten wat de problemen zijn, maar we moeten ook bedenken hoe we ons daadwerkelijk gaan organiseren voor macht”, verklaarde Castro, waarmee hij de toon zette voor een dag over strategie en betrokkenheid. 

Vechten voor Vrede en Rechtvaardigheid

Vanaf het begin vatte Lucille Cornelius, woordvoerder van DiEM25 in Nederland, de geest van het evenement samen: “Als niet nu, wanneer dan? Als niet jij, wie dan wel?” Opgegroeid onder het apartheidsregime in Zuid-Afrika vroeg zij de aanwezigen met klem om zich te bevrijden van de “betovering van het kapitaal” en snel het verzet te organiseren. Activisme op straat is cruciaal, benadrukte ze, maar zonder politieke interventie blijft echte verandering onbereikbaar. 

Brid Brennan, die verwees naar de Ierse strijd voor zelfbeschikking, daagde de aanwezigen uit om de diepe structurele wortels van ongelijkheid en de rol van de NAVO in het wereldwijde conflict te onderkennen. “Begrijpt iemand van jullie in Europa hoe parasitair onze economie is?” vroeg ze, waarbij ze het economische model van uitbuiting van Europa in verband bracht met zijn imperialistische geschiedenis. 

Een fixatie op Palestina – en waarom dat belangrijk is 

Yanis Varoufakis reageerde op kritiek dat hij en DiEM25 “gefixeerd” zijn op Palestina. Zijn antwoord was ondubbelzinnig: “In 1936 hadden we allemaal een morele verplichting om gefixeerd te zijn op de nazi’s en hun vervolging van het Joodse volk. Als dit de jaren 60 waren, zouden we een plicht hebben om gefixeerd te zijn op de apartheid in Zuid-Afrika. Vandaag de dag hebben we een ethische plicht om gefixeerd te zijn op Palestina.” 

Maar, benadrukte hij, deze fixatie gaat over meer dan Gaza. De strijd van de Palestijnen  is nauw verbonden met de eigen crises van Europa, van de oorlog in Oekraïne tot de erosie van democratische vrijheden. Europese medeplichtigheid aan wereldwijde onderdrukking is onlosmakelijk verbonden met de economische stagnatie en politieke fragmentatie van het continent. 

Jeremy Corbyn versterkte dit internationale perspectief met een veroordeling van het militair-industriële complex, neoliberale begrotingsdiscipline en de wapenhandel die oorlog en lijden aanwakkert. “We brengen mensen samen rond doelen, rond rechtvaardigheid en bouwen daar een beweging op,” zei hij, waarbij hij het belang van grensoverschrijdende solidariteit onderstreepte. 

Van protest naar politieke macht 

Een kernboodschap van het evenement was duidelijk: activisme alleen is niet genoeg. Hoewel protest en grassroots-mobilisatie essentieel zijn, moeten ze worden omgezet in echte politieke macht. 

“We moeten ze binnen hun eigen spel bespelen. We hebben macht in die zin dat we kunnen veranderen wat er op regeringsniveau gebeurt,” verklaarde Lucille Cornelius. 

DiEM25 brengt dit al in de praktijk. Met MERA25 dat in Duitsland actief is en ook plannen heeft om een ​​Nederlandse kiesafdeling op te richten, bouwt de beweging aan een pan-Europees alternatief om de status quo uit te dagen. De lage drempel voor politieke toetreding in Nederland biedt een grote kans en deelnemers werden aangemoedigd om zich bij de werkgroep aan te sluiten om de basis te leggen voor zinvolle politieke impact. 

De weg vooruit 

De bijeenkomst in Amsterdam was meer dan een evenement, het was een springplank. Het onderstreepte de noodzaak voor progressieve krachten om uit hun hokjes te breken, lokale strijd te verbinden met internationale bewegingen en zich te verzetten tegen het kapen van linkse politiek door zakelijke belangen. 

Toen het evenement werd afgesloten, klonk Davide Castro’s laatste oproep tot actie: “Meld je aan. Ga erheen en meld je aan. We zijn allemaal deel van de oplossing. Dit is nog maar het begin.” 

DiEM25 wacht niet op verandering, maar organiseert haar. Nu is het aan ons allemaal om deze energie om te zetten in echte politieke macht.

Do you want to be informed of DiEM25's actions? Sign up here

DiEM25 brengt in Amsterdam een uitverkochte zaal op de been voor het opbouwen van politieke macht

Op zaterdag 1 februari bracht DiEM25 in Amsterdam belangrijke stemmen bij elkaar in de strijd voor vrede, waardigheid en vrijheid

Lees meer

Waarom steunt DiEM25 The Surge?

DiEM25 in Nederland sluit zich aan bij de Internationale Mars georganiseerd door The Surge, een platform van meerdere activistische organisaties ...

Lees meer

Een nieuwe kijk op migratie: beleidsoplossingen voor inclusieve samenlevingen

We zijn trots dat we ons nieuwste beleidsdocument kunnen onthullen, met een gedurfde visie voor een Europa

Lees meer

We zijn allen Palestijnen! Kom zaterdag naar de Stopera

Samen met een coalitie van meer dan 130 organisaties roepen we je op om morgen (zaterdag 30 november) om 14:00 uur naar de Stopera in Amsterdam ...

Lees meer