Nový úděl pro Evropu
Evropa je sužována chronickou krizí: dluhy, banky, chudoba, investice a nedobrovolná migrace. Záměrem hnutí DiEM25 je sjednotit progresivní síly celé Evropy s cílem najít řešení těchto krizí a mobilizovat je, aby se tato řešení stala realitou.
Share
Krize? Jaká krize?
Po celá léta establishment EU předstíral, že krize skončila, a blahopřejíce si k vyřešení problémů, které způsobili především oni.
Ale krize nikdy neskončila. Naopak, prohloubila se.
Nedobrovolná nezaměstnanost byla hořkou cenou za úsporná opatření a desetiletí čistých nulových veřejných investic do našich komunit, našich měst a našeho kontinentu.
Protekcionismus však není řešením. Ústup k národnímu státu nemůže vyřešit výzvy, kterým čelí Evropa jako kontinent a lidstvo na celé planetě.
Nedobrovolná migrace je další výsledkem krize, protože Evropané se stěhují, protože musí. Bez pracovních míst a vyhlídek doma žádné další možnosti nezbývají.
Zdi a ploty však nejsou řešením. Pouze sdílené investice mohou ukončit krizi nejistoty a přivést naše společenství opět dohromady.
Naše řešení
Poskytování základního zboží
Všichni Evropané by měli mít právo na základní zboží (např. výživa, přístřeší, doprava, energie) ve své domovské zemi, spolu s právem na placenou práci přispívající k udržení svých komunit při pobírání mzdy na živobytí, na slušné sociální bydlení, na vysoce kvalitní zdraví a vzdělávání a udržitelné životní prostředí.
Proměna bohatství v investice
Budoucnost Evropy závisí na schopnosti využít bohatství, které se v Evropě hromadí, a proměnit je v investice pro zelené, udržitelné a inovativní hospodářství. Spíše než zdůrazňování evropské „konkurenceschopnosti“ podporujeme růst produktivity všude v zelených odvětvích.
Sdílení výnosů z kapitálu
Ve stále více digitalizované ekonomice se vyrábí společně, zatímco její výnosy jsou nadále privatizovány. Jak se Evropa stává technologicky vyspělejší, musí provádět politiky sdílení dividend vyplývajících z této digitální práce mezi občany, aby bylo zajištěno sdílení výhod plynoucích z inovací digitalizace a automatizace.
Demokratický makroekonomický management
Evropské ekonomiky stagnují, protože makroekonomické řízení bylo příliš dlouho svěřeno nikomu se nezodpovídajícím technokratům. Je nejvyšší čas, aby bylo makroekonomické řízení plně demokratizováno a dáno pod dohled svrchovaných lidí.
Naše politiky
Zkrocení financí prostřednictvím regulace bankovnictví a zřízení nové veřejné digitální platební platformy, která ukončí monopol bank nad evropskými platbami.
Ukončení prekarizace prostřednictvím programu boje proti chudobě, programu sociálního bydlení a programu záruk zaměstnání.
Ozdravení eura a záchrana eurozóny vyžadují ukončení sebezničujících úsporných škrtů a minimalizaci nákladů na její rozpad v případě, že nastane.
Celoevropská koordinace mezi eurozónou a mimo eurozónu za účelem maximalizace obnovy Evropy, optimalizace hospodářských a sociálních výsledků v celé Evropě a řešení hlavních environmentálních a socioekonomických příčin nedobrovolné migrace.
Zelené investice sjednocující operace centrálního bankovnictví s programy veřejných investic a novými veřejnými platformami pro digitální platby.
Bude zavedena univerzální základní dividenda za účelem demokratizace hospodářské sféry a vytvoření cesty k post-kapitalistické ekonomice.