Kde je prázdna diera na trhu Slovenskej politiky?

Smiešne pokusy vyprázdnených politických stroskotancov (Nicholsonová), zdiskreditovaných postavičiek (Dzurinda) a kariéristov (Macko), o to nacpať sa ku korýtku, by nestáli ani za zmienku. A ešte vraj s tým smiešnučkým a z Ruska ukradnutým názvom Jablko.

Za zmienku ale stojí jedna vetička pani Lucie Ďuriš o ,,prázdnej diere na trhu „. Vraj v slovenskej politike dačo chýba a to je naozaj pravda, aj keď úplne inak, než ako to pani Lucia Ďuriš myslela. V slovenskej politike rozhodne nechýba to, čo chce presadzovať ona.

Jednak ani sama dobre nevie čo chce (okrem moci a poslaneckého platu) a jednak to všetci v zásade vopred vieme. Bude za NATO a slepú poslušnosť Bruselu, neoliberálnu ekonomiku, proti sociálnemu štátu a pracujúcim a k tomu primieša trochu dúhových tém. Nič proti – proti gustu žiaden dišputát nie je a na Slovensku objektívne jestvujú voliči, ktorí majú takéto názory. Ibaže už všetci dávno reprezentáciu majú – v Sas, PS, u Stančíka..Teda tu prázdna diera na trhu nebude.

Na druhej strane máme na Slovensku aj strany kultúrne konzervatívnejšie, ale predovšetkým ostro nacionalistické a trochu ekonomicky paternalistické. Také ako Smer a Republika (a netvárme sa, že medzi tými dvomi je dnes ešte nejaký veľký rozpor). Samozrejme aj to je názor a niekto takých voličov (keďže sú) reprezentovať musí.

Lenže čo skutočne absentuje? No holt ľavica. Socialistická strana. Smer ňou nie je už dávno a aj kedysi ňou bol len sčasti. Lenže ľavicoví, pokrokovo zmýšľajúci voliči na Slovensku jestvujú a žijú – a sám ich kopec poznám. A roky počúvam ich vzdychanie na to, že strana ich predstáv nie je. Strana čo by riešila únik ziskov na dividendách zo Slovenska na Západ, zavádzala by silne sprogresívnený daňový systém, podporovala družstvá, znižovala DPH na potraviny, odmietala militarizmus, chránila prírodu..

Strana s takými názormi ako má na západe Sanders, Corbyn, Mélenchon, Chomsky, Žižek.A tam je prázdna diera na trhu slovenskej politiky.

Do you want to be informed of DiEM25's actions? Sign up here

The transformation of health perception: How did we get here and what needs to change?

With globalisation and the increasing power of pharmaceutical companies, there has been an objectification of the disease and the patient

Read more

Ending the war in Ukraine: The time has come for civil society to lead

A special conference has been called in Vienna to overcome obstacles and work more effectively - as civil society - towards ending this war

Read more

Legally protecting nature: The power of recognising ‘ecocide’

On World Environment Day, Stop Ecocide International executive director Jojo Mehta provides an introduction to ‘ecocide law’

Read more

Turkey: What to expect from Erdoğan, his ultranationalist alliance and their ‘family values’ pledges

Recep Tayyip Erdoğan’s campaign was laced with nationalist and anti-immigrant rhetoric, which is only expected to increase throughout his latest ...

Read more