NC Česko

NC Česko

DiEM25 Czechia has 12 elected members working on the strengthening of the movement in Czechia - coordinating campaigns, debates, social media and events, as well as establishing contacts between members, volunteers and DSCs. We invite you to get to know us by reading our presentations and bios and to get in touch in case you have any ideas/questions or suggestions. Carpe DiEM!

Aleš Macháček

Bývalý dissident a vězeň svědomí Aleš Macháček, nar. 1946 v Praze, držitel ceny Gratias Agit 2001 jako uznání své politické práce v zahraničí. Spoluautor knih „Bytem v hrůze“ a „Druhý exil“. Přispěvatel webového magazínu e-republika.cz a sponzor akce „Den poezie“. Žije v Londýně a Praze a jeho záliba je práce na zahradě.

Antonín Hořčica

Je mi 61 let, žiji v Českých Budějovicích. Jsem inženýr potravinářské chemie a bakalář ekonomie, pracuji jako systémový manažer pro mezinárodní společnost.
Nejsem členem žádné politické strany, v 80. letech jsem byl členem komunistické strany, ze které jsem po roce 1989 vystoupil. Potom jsem se politicky neangažoval až do roku 2010, kdy začal působit v protineoliberálním hnutí ProAlt. V roce 2013 jsem aktivně vystupoval proti rasistickým protiromským pochodům v Českých Budějovicích. Od roku 2016 jsem členem hnutí DiEM25.
Myšlenky DiEM25 pro mě znamenají vizi solidární a tolerantní Evropy v kontrastu k současnému neoliberálnímu a na něj navazujícímu nacionalistickému a xenofobnímu diskurzu.

Christos Piniatides

Narodil jsem se na Krétě, jednom z řeckých ostrovů, a později jsem vystudoval dopravu a produktový design v britských Midlands, což mě přivedlo k rozčarování. (Dnes jsem, stejně jako Janis, přesvědčen, že v průmyslu pracují nejlepší designéři, marketéři a tak podobně, zatímco nejlepší matematici, filosofové, chemici, jazykovědci a tak dále vyučují na univerzitách.)
Potom jsem se vrátil do Řecka zasaženého krizí a o několik let později jsem se přestěhoval do Číny za prací designéra v dopravním sektoru ve středně velkém městě.
V roce 2016 jsem se vrátil do Evropy a pustil se do vlastního projektu, start-upu, který vyvíjí laptop upgradovatelný uživatelem. Zároveň se věnuji DiEM25.

Creag Hayes

Pocházím z USA, ale v České republice žiji od roku 1997 a mám obě občanství. Jsem v důchodu, ale na částečný úvazek se věnuji výuce angličtiny. Než jsem se odstěhoval do Prahy, vlastnil jsem a osobně vedl dvě prodejny jízdních kol v Portlandu ve státě Oregon. V průběhu let jsem se věnoval spoustě dalších profesí. Nejprve jsem pracoval pro OSN ve Washingtonu, D.C., ve státní správě hlavního města Oregonu Salem a v jedné realitní kanceláři v Portlandu. V sedmdesátých letech jsem asistoval ve třech kampaních do senátu a jedné prezidentské kampani. V roce 2004, již v Praze, jsem založil organizaci Democrats Abroad a šest následujících let ji vedl. Tyto své aktivity zmiňuji protože doufám, že zkušenosti, které jsem získal, by mohly být pro růst DieM25 přínosem. Vzhledem k výzvám, kterým dnes čelíme, vidím roli DieM25 - jak je nastíněna v našem manifestu - jako velmi důležitou a naléhavou. Věřím, že budu dobrým pomocníkem při dosahování cílů, které jsme společně identifikovali. V sázce je stabilita Evropy, budoucnost Evropské unie a naší planety vůbec. Jsem rodič, který sám vychovává šestnáctiletého syna. Je to pro mě osobní záležitost.

Ivo Vlasatý

Je mi 27 let a pocházím z jižních Čech. Aktuálně žiji v Praze, nicméně za svůj domov považuji spíše České Budějovice. Aktivně jsem se do politiky začal zapojovat v roce 2011, inspirován hnutím M-15 ve Španělsku a posléze hnutím Occupy v zahraničí a opozicí vůči pravicové vládě v České republice. V roce 2012 jsem se stal členem protivládní iniciativy ProAlt a po protestech proti smlouvě ACTA také členem Pirátské strany, kde jsem dosud aktivní.

Jan (Honza) Macháček

Narozen 1972 v Pelhřimově v Československu, od slibné kariéry výjimečného studenta přešel s magisterskými tituly z chemie a fyziky a doktorátem z chemie na dráhu naprosto zkrachovalého třetiřadého vědce, který nikdy nepublikoval článek jako korespondující autor a nikdy neměl grant. Žije na zobecněném území Prahy, bydlí v Neratovicích a pracuje v Ústavu anorganické chemie Akademie věd České republiky v Řeži. Fanoušek SF a amatérský spisovatel, vyšly mu celkem tři povídy a uprostřed devadesátých let se pro nedostatek lepších kandidátů stal koordinátorem československého SF klubu jménem Science Fiction & Fantasy Workshop, který vedl k pozvolné zkáze počátkem 21. století. Obvykle se drží stranou, antiglobalizačních protestů v Praze v roce 2000 se nezúčastnil. Aktivnější od roku 2009, kdy se korporátní lobbisté pokusili zničit Akademii věd, a od té doby členem Fóra Věda žije! (FVŽ!). Později se podílel na činnosti neformální Iniciativy za práva migrantů a zúčastnil se většiny protestů ProAltu, ale jeho členem se nestal. Členem DiEM25 od roku 2016, spíše pasivním než aktivním, poslední dobou navštěvuje schůzky pražského DSC. Podílel se na redakci části prohlášení FVŽ!, většinou ale jen píše čtenářské komentáře na Deníku Referendum a žvaní na Facebooku.

Jiří Karen

Narozen 1986, bývalý mluvčí ProAltu, komentátor Deníku Referendum, amatérský herec a dramatik, doktorand didaktiky dějepisu na Ostravské univerzitě, milovník sauny.

Karel Paluš

Stranická příslušnost:
nezávislý
Narození:
1950, Praha
Sídlo:
České Budějovice
Profese:
architekt
podpora Strany Zelených jako nezávislý kandidát bez stranické příslušnosti ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje konaných v roce 2016
podpora České pirátské strany jako nezávislý kandidát bez stranické příslušnosti ve volbách do zastupitelstva obce České Budějovice v roce 2018
od roku 2018 člen hnutí DiEM25, registrovaného jako mezinárodní nezisková organizace podle belgického práva EU, číslo registrace 662.528.113, se sídlem 40 rue Washington, 1050 Bruxelles-Ixelles, Belgie
člen DSC České Budějovice, které je dle platných stanov DiEM25 samosprávným a základním spontánně vzniklým kolektivem hnutí za demokracii v Evropě 2025 DiEM25
člen Rady DiEM25 Česká republika, skupina Komunikace

Martin Čermák

Narodil jsem se v Pelhřimově v roce 1986. Dnes bydlím v Českých Budějovicích a pracuji jako lesnický odborník ve státní organizaci. Vystudoval jsem Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, magisterský obor agroekologie — péče o krajinu. Doktorské studium na téže univerzitě zaměřené na ekologii lesa a změny životního prostředí jsem nedokončil. Zajímám se o lesnictví, ekologii a udržitelný rozvoj.
Byl jsem členem hnutí odporu proti neoliberalismu zvaného ProAlt. Od roku 2016 jsem členem DiEM25 a zapojen v jeho českobudějovické skupině.

Michael Beluský

DiEM25 je moje první politická zkušenost. Z židle mne zvedla vlna nacionalizmu rozleptávající Evropu a neschopnost našich politiků hledět kupředu. Jsem přesvědčen, že bez toho abychom se začali organizovat napříč hranicemi, nás spolkne globální kapitál. V jednotě je síla!

Renata Žďárková

jmenuji se Renata Žďárková, stára 52 let, jsem 24 let vdaná matka dvou dětí, žiji v Českých Budějovicích
po absolvování gymnázia a pedagogické fakulty (čeština, němčina) jsem učila na státní jazykové škole, pomáhám psychicky hendikepovaným lidem, 13 let jsem předsedkyní bytového družstva
pomáhala jsem ProAltu, od roku 2015 jsem členkou České pirátské strany
jakožto skeptický introvert vidím v programu DiEM25 poslední šanci současné pseudosvobodné evropské společnosti na budoucnost

Maria Sandra Castineiras

Jsem Španělka žijící v Praze od roku 2002. Vystudovala jsem filologii a osm let jsem pracovala jako učitelka a pořadatelka kulturních akcí na Svobodné univerzitě v Berlíně a Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 2006 pracuji jako programová manažerka v IT sektoru. Vášnivě se zajímám o etiku a spravedlnost, studium jazyků a zpěv.