![](https://diem25.org/wp-content/uploads/2017/03/image03.png)
Η μη-ηθελημένη υποαπασχόληση
είναι το βαρύ αντίτιμο της λιτότητας. Είναι το αποτέλεσμα του εξαιρετικά χαμηλού επιπέδου επενδύσεων, της αποτυχίας να προαχθεί η αναγκαία για την Ευρώπη αξιοπρεπής απασχόληση, έτσι ώστε να καλυφθούν οικονομικές, κοινωνικές και περιβαλλοντικές ανάγκες. Αντανακλά επιπλέον την ευρωπαϊκή οικονομική στασιμότητα, η οποία περιορίζει και συγκεντρώνει το μεγαλύτερο μέρος της οικονομικής δραστηριότητας σε ορισμένες περιοχές της Ε.Ε., αποστραγγίζοντας τις υπόλοιπες.