Donald Trump

Potrzebujemy nowej międzynarodówki

W latach 30 nasi przodkowie nie zdołali wyciągnąć ręki do innych demokratów ponad granicami państw i partii politycznych, aby powstrzymać w porę chorobę ich czasów. Musimy zrobić to, co nie udało się wcześniej.
Zwycięstwo Donalda Trumpa oznacza koniec ery, w której przekonany o swoich racjach establishment głosił „koniec historii”, koniec namiętności i zwycięstwo technokracji pracującej na zlecenie 1% najbogatszych. Era, która przychodzi, nie jest jednak nowa. To raczej nowy wariant lat 30., gdzie łączą się ze sobą słabnąca gospodarka, ksenofobia i polityka w stylu „dziel i rząd”.
Namiętność, owszem, wróciła do polityki. Jednak nie w sposób, jaki miałby pomóc 80% społeczeństwa, jakie pozostawiono na lodzie jeszcze w latach 70. Namiętnościami dziś karmi się mizantropia. Namiętności te czerpią siłę z wściekłości na tych na górze, ale zostawiają większość społeczeństwa tak samo osamotnione i podzielone. Naszym zadaniem jest to zatrzymać. Jest naszym zadaniem wniecić namiętność dla humanizmu.
Głupota establishmentu sprowadziła na niego klęskę. Niezgodne do wzięcia odpowiedzialności za kryzys, jaki wywołały, elity najpierw stłamsiły „grecką wiosnę”. Wypchnęły większość brytyjskich rodzin w beznadzieję ciągłego zaciskania pasa. Skazały miliony niemieckich pracowników na dorabianie i prace tymczasowe. Powstrzymały Bernie Sandersa.
Kiedy skutkiem tych posunięć okazały się: Złoty Świt, Brexit, Alternatywa dla Niemiec i Donald Trump – wtedy elity zareagowały z mieszanką pogardy, wyparcia i paniki. Polityka przeżywa wstrząs, jakiego nie widziano od lat 30. Wielka deflacja sięga obu brzegów Atlantyku, na powrót budząc siły uśpione od kilkudziesięciu lat. Użycie przez Trumpa taktyk i języka inspirowanego Mussolinim jest kolejnym powrotem do tych mrocznych lat.
Co powinniśmy więc zrobić?
Widmo nacjonalistycznej międzynarodówki krąży nad nami (Od Trumpa i Brexitu, przez rządy Polski i Węgier, niemieckie AfD, przyszłego prezydenta Austrii i panią Le Pen we Francji) – widmo to pokonać można jedynie postępową międzynarodówką, jaką w Europie próbuje budować ruch DiEM. Oczywiście, Europa nie wystarczy, postępowcy w Stanach, którzy popierali Sandersa i Stein, muszą połączyć siły z ruchami w Kanadzie i Ameryce Południowej. Ci na Bliskim Wschodzie, którzy przelewają dziś krew w wojnie przeciwko ISIS, muszą połączyć siły z postępowymi mieszkankami i mieszkańcami zarówno Palestyny, jak i Izraela, aby budować analogiczny ruch u siebie.
W latach 30 nasi przodkowie nie zdołali wyciągnąć ręki do innych demokratów ponad granicami państw i partii politycznych, aby powstrzymać w porę chorobę ich czasów. Musimy zrobić to, co nie udało się wcześniej.
Dziś, w dniu wygranej polityki strachu, nienawiści i podziału, przysięgamy walczyć z międzynarodówką nacjonalistów, aby przywrócić namiętność w służbie humanizmu.
Carpe DiEM!

Do you want to be informed of DiEM25's actions? Sign up here

DiEM25 backs campaign to halt EU Commission’s anti-privacy legislation

We are among over 100 civil society and professional organisations that have signed a letter to uphold privacy, security and free expression

Read more

DiEM25 supports Occupy: End Fossil Now campaign

DiEM25 is backing the Occupy: End Fossil Now campaign which is arranging a series of youth-led protests in the coming months to put an end to ...

Read more

Tiny protest, big results

Mehran Khalili on how activists can use the media to their advantage, and why size doesn't matter when it comes to impact.

Read more

Erik Edman: Greek coast guard approached migrants in war mode

DiEM25's Political Director spent 2021 doing his military service in Greece. This is his account of Greece's involvement in illegal pushbacks

Read more