Sme kolóniou západu

Nechcem týmto statusom povedať, že EÚ je iba zlá a lepšie by nám bolo bez nej, ale čísla neklamú a to, ako to funguje dnes, nie je v poriadku. Keď už sú fakty takéto a ryžujú na nás, mala by sa západná časť EÚ k nám správať ako k niekomu, kto pomáha jej a nie ako k niekomu, komu je pomáhané.

Zavádzanie je trápne a nie je hodné skutočného partnera, ktorý to s nami myslí dobre.

Zároveň by sme si ale mali vstúpiť do seba a neakceptovať tento stav. Nie je OK, aby my sme sponzorovali ich. Ideálne je podľa mňa dostať ten pomer na 0 a mať tieto transfery vyrovnané. Povedané inak, mali by sme tie peniaze, ktoré odtiaľto odtekajú viac zdaniť, tak aby ostali na Slovensku.

Alebo keď sa to nezmení, začať si vyžadovať zmenu v správaní našich západných partnerov. Keď už teda my sponzorujeme ich, mali by nám preukazovať oveľa viac vďaky a rešpektu, ako nám preukazujú dnes, lebo ak sú tie čísla správne, jednoznačne si vďaku a rešpekt zaslúžime.

Tiež je v tomto grafe pekne vidno, ako cynicky funguje neoliberalizmus. Na Západe platia bežní ľudia dane, ktoré sú nám v podobe eurofondov posielané a prezentované ako forma daru. Priemerný daňovník na Západe, je na nás pochopiteľne trochu naštvaný, že nás sponzoruje. O tomto transfere sa v médiách všade píše a táto emócia zášte sa tým znásobuje. Potichu sa ale od nás vytiahne na ziskoch oveľa viac, to už ale ide primárne do súkromných rúk západných elít a o tomto sa v médiách píše minimálne. Rozdeľuj a panuj stratégia. Huckajú obyčajných obyvateľov na východe a západe EÚ proti sebe, a zatiaľ sa elity napakujú. A potom že ľavičiari nemajú boháčov radi.

No ale keď sa niekto takto správa, čo iné ako opovrhnutie sa k nemu dá cítiť? Čo je tiež zaujímavé, je tvrdenie Pikettyho, že nerovnosť na Slovensku je preto tak nízka, oproti nerovnosti na Západe, lebo ju tam exportujeme.

Keďže veľká časť ziskov odtiaľto odteká preč, nemôžu si ich nechať naši podnikatelia/boháči. Miesto toho si tieto peniaze nechávajú vlastníci nadnárodných spoločností, ktoré u nás pôsobia a tak nerovnosť na Západe rastie rýchlejšie ako u nás. Celý tento stav je neakceptovateľný a čím skôr s tým niečo spravíme, tým lepšie.

Do you want to be informed of DiEM25's actions? Sign up here

The transformation of health perception: How did we get here and what needs to change?

With globalisation and the increasing power of pharmaceutical companies, there has been an objectification of the disease and the patient

Read more

Ending the war in Ukraine: The time has come for civil society to lead

A special conference has been called in Vienna to overcome obstacles and work more effectively - as civil society - towards ending this war

Read more

Legally protecting nature: The power of recognising ‘ecocide’

On World Environment Day, Stop Ecocide International executive director Jojo Mehta provides an introduction to ‘ecocide law’

Read more

Turkey: What to expect from Erdoğan, his ultranationalist alliance and their ‘family values’ pledges

Recep Tayyip Erdoğan’s campaign was laced with nationalist and anti-immigrant rhetoric, which is only expected to increase throughout his latest ...

Read more