Sme kolóniou západu

Nechcem týmto statusom povedať, že EÚ je iba zlá a lepšie by nám bolo bez nej, ale čísla neklamú a to, ako to funguje dnes, nie je v poriadku. Keď už sú fakty takéto a ryžujú na nás, mala by sa západná časť EÚ k nám správať ako k niekomu, kto pomáha jej a nie ako k niekomu, komu je pomáhané.

Zavádzanie je trápne a nie je hodné skutočného partnera, ktorý to s nami myslí dobre.

Zároveň by sme si ale mali vstúpiť do seba a neakceptovať tento stav. Nie je OK, aby my sme sponzorovali ich. Ideálne je podľa mňa dostať ten pomer na 0 a mať tieto transfery vyrovnané. Povedané inak, mali by sme tie peniaze, ktoré odtiaľto odtekajú viac zdaniť, tak aby ostali na Slovensku.

Alebo keď sa to nezmení, začať si vyžadovať zmenu v správaní našich západných partnerov. Keď už teda my sponzorujeme ich, mali by nám preukazovať oveľa viac vďaky a rešpektu, ako nám preukazujú dnes, lebo ak sú tie čísla správne, jednoznačne si vďaku a rešpekt zaslúžime.

Tiež je v tomto grafe pekne vidno, ako cynicky funguje neoliberalizmus. Na Západe platia bežní ľudia dane, ktoré sú nám v podobe eurofondov posielané a prezentované ako forma daru. Priemerný daňovník na Západe, je na nás pochopiteľne trochu naštvaný, že nás sponzoruje. O tomto transfere sa v médiách všade píše a táto emócia zášte sa tým znásobuje. Potichu sa ale od nás vytiahne na ziskoch oveľa viac, to už ale ide primárne do súkromných rúk západných elít a o tomto sa v médiách píše minimálne. Rozdeľuj a panuj stratégia. Huckajú obyčajných obyvateľov na východe a západe EÚ proti sebe, a zatiaľ sa elity napakujú. A potom že ľavičiari nemajú boháčov radi.

No ale keď sa niekto takto správa, čo iné ako opovrhnutie sa k nemu dá cítiť? Čo je tiež zaujímavé, je tvrdenie Pikettyho, že nerovnosť na Slovensku je preto tak nízka, oproti nerovnosti na Západe, lebo ju tam exportujeme.

Keďže veľká časť ziskov odtiaľto odteká preč, nemôžu si ich nechať naši podnikatelia/boháči. Miesto toho si tieto peniaze nechávajú vlastníci nadnárodných spoločností, ktoré u nás pôsobia a tak nerovnosť na Západe rastie rýchlejšie ako u nás. Celý tento stav je neakceptovateľný a čím skôr s tým niečo spravíme, tým lepšie.

Chcete byť informovaní o akciách Diem25? Zaregistrujte sa tu

Zaznamenali sme: protest učiteľov v Bratislave

Obrovský protest učiteľov, ktorý sa uskutočnil minulú stredu v Bratislave, je pravdepodobne najväčší sociálny protest v dejinách novodobej ...

Zobraziť viac

Chudoba ovplyvňuje naše názory

Dlhodobo som zástancom názoru, že progres krajiny je nutné riešiť aj cez chudobu. Viacero ukazovateľov nám naznačuje, že socioekonomické ...

Zobraziť viac

Francúzsko by nám malo ísť príkladom

Vo Francúzsku ľudia oprávnene vyšli do ulíc pre zmeny v dôchodkovom systéme. Posunutie odchodu do dôchodku do vyššieho veku postihne najme ťažko ...

Zobraziť viac

Koalícia sa rozpadla, ale privatizácie sa rozbehli

Síce strana SaS vo vláde už skončila a koalícia sa prakticky rozpadla jej nominanti pokračujú v rozpredaji štátneho majetku. Najnovšie náš štát ...

Zobraziť viac