Wygrał BREXIT, ponieważ establishment Unii Europejskiej sprawił, że wizja bardziej demokratycznej Europy okazała się dla Brytyjczyków niewyobrażalna. DiEM25 prowadziło energiczną kampanię na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.
Wygrał BREXIT, ponieważ establishment Unii Europejskiej swoimi antydemokratycznymi rządami (i dławieniem krajów słabszych, jak Grecja) sprawił, że wizja bardziej demokratycznej Europy okazała się dla Brytyjczyków niewyobrażalna.
Zostaliśmy pokonani.
Możemy jednak z honorem spojrzeć dziś w oczy tym, którzy trzymają władzę w Brukseli, Berlinie, Frankfurcie czy Paryżu, i powiedzieć: „Próbowaliśmy ocalić Unię Europejską przed wami. Ale wy, systematycznie tłumiąc domagające się demokracji głosy, zatruliście Wspólnotę tak, że nie udało nam się przekonać Brytyjczyków do pozostania”.
Jako DiEM25 nie oddajemy się jednak rozpaczy i nie ustaniemy w naszych wysiłkach z powodu zwycięstwa BREXIT. Przed naszym demokratycznym, paneuropejskim ruchem stają właśnie nowe, ekscytujące wyzwania.
W DiEM25 odrzucamy wpisaną w BREXIT logikę dezintegracji. Ale odrzucamy też logikę starego porządku, którego protagonistami są ludzie pokroju Davida Camerona, Tony’ego Blaira, Wolfganga Schäuble, François Hollande’a, Jean-Claude Junckera, Hillary Clinton oraz ci wszyscy, którzy przyczyniki się do ograbienia Unii Europejskiej z demokratycznej duszy, legitymizacji i integralności.
DiEM25 żałuje, że obywatele i obywatelki Wielkiej Brytanii zdecydowali się na opuszczenie Wspólnoty. Zarazem jednak musimy poprzeć i docenić determinację i niezgodę Brytyjczyków na dalszą deprecjację demokratycznej suwerenności, która dokonuje się poprzez odpolitycznianie politycznych decyzji i jest prostą konsekwencją demokratycznego deficytu w Unii Europejskiej.
Jako DiEM25 musimy wykorzystać BREXIT, żeby promować nasz program i przeciwstawić się establishmentowi Unii Europejskiej jeszcze mocniej niż dotychczas.
Dezintegracja Unii Europejskiej postępuje w najlepsze. Europa bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje dziś budowania mostów i jednoczenia europejskich demokratów bez względu na granice i podziały polityczne. To własnie robimy w DiEM25. Tylko w ten sposób możemy uniknąć dalszego osuwania się w ksenofobiczną przepaść przypominająca lata 30. XX wieku. W tym przedsięwzięciu na pewno pomogą nam ci Brytyjczycy, którzy stoją po stronie postępu.
Do you want to be informed of DiEM25's actions? Sign up here