Yunanistan ve Türkiye arasında yükselen gerilim hakkında Ortak Açıklama

Savaşın failleri, fosil yakıt endüstrisinin vurguncuları ve sürdürülemez bir ekonomik sisteme bağlı siyasi liderler bugün Doğu Akdeniz’de — özellikle Yunanistan ve Türkiye arasında — gerilimi arttırmaktadır.

Doğaya, dünya iklimine, bölge halklarının barış ve refah beklentilerine ölümcül etkisi olan petrol ve doğalgaz için her yerde sondaj yapma eğilimiyle oligarklar, savaş çığırtkanları ve çıkarları olan politikacılar, insanları geleceklerinden mahrum edecek şekilde bölmeye ve yönetmeye çalışıyor.

Manifestomuzda belirttiğimiz gibi DiEM25, dünya çapında özgün yeşil geçişe kendini adayan bir Ekolojik Avrupa’ya; geçmişinden saklanmadan parlak bir gelecek arayan tarihsel olarak bilinçli bir Avrupa’ya; her yerde insanlar özgür olana kadar hiçbir Avrupalının özgür olamayacağını bilen Enternasyonalist bir Avrupa’ya, komşularının ve ötesindekilerin gerginliğini azaltan barışçıl bir Avrupa’ya bağlıdır.

Bu yüzden DiEM25, gerginliklerin arttığı bu dönemde, Ege ve Doğu Akdeniz’in bir Barış, İşbirliği, Ortak Yenilenebilir Enerji Denizi’ne ve ortak yeşil refaha dönüştürülmesine doğru çalışmayı tercih ediyor.

Imzalı

DiEM25 Almanya Ulusal Kolektifi

DiEM25 Yunanistan Ulusal Kolektifi

DiEM25 Türkiye Geçici Ulusal Kolektifi

DiEM25'in etkinliklerinden haberdar olmak istiyor musunuz? Buraya tıklayarak üye olun