Yunanistan ve Türkiye arasında yükselen gerilim hakkında Ortak Açıklama

Savaşın failleri, fosil yakıt endüstrisinin vurguncuları ve sürdürülemez bir ekonomik sisteme bağlı siyasi liderler bugün Doğu Akdeniz’de — özellikle Yunanistan ve Türkiye arasında — gerilimi arttırmaktadır.

Doğaya, dünya iklimine, bölge halklarının barış ve refah beklentilerine ölümcül etkisi olan petrol ve doğalgaz için her yerde sondaj yapma eğilimiyle oligarklar, savaş çığırtkanları ve çıkarları olan politikacılar, insanları geleceklerinden mahrum edecek şekilde bölmeye ve yönetmeye çalışıyor.

Manifestomuzda belirttiğimiz gibi DiEM25, dünya çapında özgün yeşil geçişe kendini adayan bir Ekolojik Avrupa’ya; geçmişinden saklanmadan parlak bir gelecek arayan tarihsel olarak bilinçli bir Avrupa’ya; her yerde insanlar özgür olana kadar hiçbir Avrupalının özgür olamayacağını bilen Enternasyonalist bir Avrupa’ya, komşularının ve ötesindekilerin gerginliğini azaltan barışçıl bir Avrupa’ya bağlıdır.

Bu yüzden DiEM25, gerginliklerin arttığı bu dönemde, Ege ve Doğu Akdeniz’in bir Barış, İşbirliği, Ortak Yenilenebilir Enerji Denizi’ne ve ortak yeşil refaha dönüştürülmesine doğru çalışmayı tercih ediyor.

Imzalı

DiEM25 Almanya Ulusal Kolektifi

DiEM25 Yunanistan Ulusal Kolektifi

DiEM25 Türkiye Geçici Ulusal Kolektifi

Do you want to be informed of DiEM25's actions? Sign up here

İtalya’da MERA25 kuruluşu: Yeni bir sol, radikal, siyasi parti

İtalya'daki son seçimler soldakilerin moralini bozabilse de, artık umutsuzluğa kapılmak için bir neden yok. DiEM25, yeni bir sol, radikal siyasi ...

Read more

İngiltere hükümetinin Julian Assange’ın ABD’ye iadesini onaylama kararına ilişkin açıklama

Bu hem Julian'ın insan haklarının ihlali hem de basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne ve nihayetinde demokrasinin kendisine yönelik bir saldırıdır.

Read more

Yanis Varoufakis, Jeremy Corbyn ve Ece Temelkuran Atina Deklarasyonunu sunuyor

Ukrayna Savaşı, savaş mağdurlarına ve yeni bir bağlantısızlar hareketine destek çağrısında bulunuyor

Read more

Demokrasi ve HDP, AB’nin tanıklığında Erdoğan’ın kurbanlarıdır

Erdoğan, HDP partisini kapatmaya yönelik son girişimlerinde HDP Milletvekili Kocaeli Ömer Faruk Gergerlioğlu'nu milletvekili statüsünden çıkardı.

Read more