AB’nin özenle düzenlenen kamu imajının arkasına saklanan kirli para torbaları

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandı 

Valizler dolusu Katar nakit parası, toplam 600.000 €: Avrupa Parlamentosu başkan yardımcısı Eva Kaili‘nin tutuklanması, AB’nin en üst düzeylerindeki kurumsallaşmış yolsuzlukta yalnızca buzdağının görünen kısmı ve Brüksel’deki politikacıların sahiplerinin lobiciler olduğunu ortaya koyuyor. 

Yunanistan‘daki partisi PASOK – daha çok bütün bir ulusu iflas ettirmek için AB ve IMF’ye yardım etmesiyle tanınır – tıpkı parçası olduğu Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokratlar grubu gibi, aceleyle eski parlamenteri ile arasına mesafe koydu.

Bu komik hareket gerçekleri gizleyemez: Kaili gibi politikacılar, çoğu kişi için kemer sıkma ve zenginler için sosyalizm olan en Avrupa karşıtı gündemi gizlemek amacıyla “Avrupa yanlısı” duyurular yaparken, ceplerine, bir zamanlar parlamenterin kendisinin de söylediği gibi “çalışan haklarının öncüsü” Katar rejiminden bile gelebilen büyük paralar akıyor. 

Yolsuzluk ve sallantılı liderlikle dolu bu AB reforme edilemez – ancak onunla yüzleşerek dönüştürülebilir. Bu AB’yi, Yunanistan’da ve başka yerlerde ona meşruiyet kazandıran yozlaşmış siyasi elitleri reddediyoruz. Öyle ki Kaili’nin evinde torbalarca kara para saklamasıyla ilgilenmiyoruz.

DiEM25 ve partilerimiz MERA25 – Yunanistan’da ve Avrupa’nın her yerinde – sonunda gerçek bir değişim görmek isteyen herkese ses vermeye devam edecek.

DiEM25'in etkinliklerinden haberdar olmak istiyor musunuz? Buraya tıklayarak üye olun

Avrupa’nın demokratik gerilemesi

Avrupa'da temel haklar ve kamu özgürlüklerinin savunulması: Hukuki perspektiften radikal demokratik bir talep

Daha fazlasını okuyunuz

Yanis Varoufakis’in Yasaklanan Filistin Kongresi Konuşması

Almanya İçişleri Bakanlığı kongrenin düzenleyicilerinden Yanis Varoufakis'in Almanya’da siyasi faaliyetlere katılmasını yasakladı

Daha fazlasını okuyunuz

Dilekçe: İsrail’i uluslararası spordan uzaklaştırın

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı 11,422'si bebek ve çocuk olmak üzere 26,706 sivilin hayatına mal oldu

Daha fazlasını okuyunuz

DiEM25 ve MERA25 deklarasyonu: Barış Hemen Şimdi!

Ukrayna'da olduğu gibi Gazze ve çevresindeki savaşlar da askeri yöntemle çözülemez

Daha fazlasını okuyunuz