AB’nin özenle düzenlenen kamu imajının arkasına saklanan kirli para torbaları

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandı 

Valizler dolusu Katar nakit parası, toplam 600.000 €: Avrupa Parlamentosu başkan yardımcısı Eva Kaili‘nin tutuklanması, AB’nin en üst düzeylerindeki kurumsallaşmış yolsuzlukta yalnızca buzdağının görünen kısmı ve Brüksel’deki politikacıların sahiplerinin lobiciler olduğunu ortaya koyuyor. 

Yunanistan‘daki partisi PASOK – daha çok bütün bir ulusu iflas ettirmek için AB ve IMF’ye yardım etmesiyle tanınır – tıpkı parçası olduğu Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokratlar grubu gibi, aceleyle eski parlamenteri ile arasına mesafe koydu.

Bu komik hareket gerçekleri gizleyemez: Kaili gibi politikacılar, çoğu kişi için kemer sıkma ve zenginler için sosyalizm olan en Avrupa karşıtı gündemi gizlemek amacıyla “Avrupa yanlısı” duyurular yaparken, ceplerine, bir zamanlar parlamenterin kendisinin de söylediği gibi “çalışan haklarının öncüsü” Katar rejiminden bile gelebilen büyük paralar akıyor. 

Yolsuzluk ve sallantılı liderlikle dolu bu AB reforme edilemez – ancak onunla yüzleşerek dönüştürülebilir. Bu AB’yi, Yunanistan’da ve başka yerlerde ona meşruiyet kazandıran yozlaşmış siyasi elitleri reddediyoruz. Öyle ki Kaili’nin evinde torbalarca kara para saklamasıyla ilgilenmiyoruz.

DiEM25 ve partilerimiz MERA25 – Yunanistan’da ve Avrupa’nın her yerinde – sonunda gerçek bir değişim görmek isteyen herkese ses vermeye devam edecek.

DiEM25'in etkinliklerinden haberdar olmak istiyor musunuz? Sign up here

İtalya’da MERA25 kuruluşu: Yeni bir sol, radikal, siyasi parti

İtalya'daki son seçimler soldakilerin moralini bozabilse de, artık umutsuzluğa kapılmak için bir neden yok. DiEM25, yeni bir sol, radikal siyasi ...

Read more

İngiltere hükümetinin Julian Assange’ın ABD’ye iadesini onaylama kararına ilişkin açıklama

Bu hem Julian'ın insan haklarının ihlali hem de basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne ve nihayetinde demokrasinin kendisine yönelik bir saldırıdır.

Read more

Yanis Varoufakis, Jeremy Corbyn ve Ece Temelkuran Atina Deklarasyonunu sunuyor

Ukrayna Savaşı, savaş mağdurlarına ve yeni bir bağlantısızlar hareketine destek çağrısında bulunuyor

Read more

Demokrasi ve HDP, AB’nin tanıklığında Erdoğan’ın kurbanlarıdır

Erdoğan, HDP partisini kapatmaya yönelik son girişimlerinde HDP Milletvekili Kocaeli Ömer Faruk Gergerlioğlu'nu milletvekili statüsünden çıkardı.

Read more