MeRA25: Yanis Varoufakis’in Yunanistan seçim sonuçlarına ilişkin açıklaması

MeRA25 Parlamentoya giremedi. Daha da önemlisi, kemer sıkma felaketini ilerici bir cepheye dönüştüremeyen ve öfkenin aşırı sağa kanalize olmasını engelleyemeyen Sol’un yaşadığı hayal kırıklığıdır.

Koalisyonumuzdaki insanlara ve özellikle de bizi destekleyen bağımsızlara teşekkür ediyorum. Güveninizi onurlandıracağız.

Yarından itibaren, yerel ve Avrupa seçimleri öncesinde ‘MeRA25 – Kopuş için Koalisyon’, çoğulcu, ekolojik, birleştirici ve özverili Sol’un yeniden inşası için yorulmadan çalışacaktır.

Halkımız Parlamentoda böyle bir Sol’a hiç bu kadar ihtiyaç duymamıştı. Ve Parlamentoda böyle bir Sol’un eksikliği hiçbir zaman bu kadar hissedilmeyecek.

Elbette hiçbir şey sonsuza kadar kaybedilmedi. 2009 Eylül ayını  hatırlıyorum – sistem içinde bir hükümet %44 ile seçilmişti, ama birkaç ay içinde tüm sistem borçlarının ve yalanlarının ağırlığı altında çökmüştü.

Bu kez Yeniden Kurulan Sol, ayaklarının altındaki zemini kaybedecek insanları desteklemek ve ifade etmek için sıkı bir şekilde hazırlıklı olmalıdır.

Bize oy vererek MeRA25’in dağılmakta olduğu söylemini çürüten herkese teşekkür ederim.

Yunanistan’daki ve aynı zamanda Yunanistan dışındaki tüm ilericileri DiEM25’e yardım etmeye, MERA25’e yardım etmeye, saflarımızda herhangi bir hegemonya ya da otoriterlik olmadan gerçek bir ilerici ittifak oluşturmaya çağırıyorum.

Son olarak, DiEM25’in tüm üyelerine, İlerici Enternasyonal’in tüm üyelerine, bizi destekleyen, bize iyi dileklerini gönderen, ilerici ve radikal düşüncelerinde bizi barındıran herkese çok teşekkür ederiz. Carpe DiEM!

DiEM25'in etkinliklerinden haberdar olmak istiyor musunuz? Buraya tıklayarak üye olun

Avrupa’nın demokratik gerilemesi

Avrupa'da temel haklar ve kamu özgürlüklerinin savunulması: Hukuki perspektiften radikal demokratik bir talep

Daha fazlasını okuyunuz

Yanis Varoufakis’in Yasaklanan Filistin Kongresi Konuşması

Almanya İçişleri Bakanlığı kongrenin düzenleyicilerinden Yanis Varoufakis'in Almanya’da siyasi faaliyetlere katılmasını yasakladı

Daha fazlasını okuyunuz

Dilekçe: İsrail’i uluslararası spordan uzaklaştırın

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı 11,422'si bebek ve çocuk olmak üzere 26,706 sivilin hayatına mal oldu

Daha fazlasını okuyunuz

DiEM25 ve MERA25 deklarasyonu: Barış Hemen Şimdi!

Ukrayna'da olduğu gibi Gazze ve çevresindeki savaşlar da askeri yöntemle çözülemez

Daha fazlasını okuyunuz