MeRA25 Yunanistan’da Demokrasi İçin Yürüyor: “Hepsinden Öte Anayasayı Gözetiyoruz”

Bugün, MeRA25 milletvekilleri; hükümetin “desteğini esirgeyip yüzüstü bıraktığı” doktorlar, sağlık personeli, öğretmenler ve öğrenciler için yürüdü.

7 MeRA25 milletvekili, 1973 öğrenci ayaklanmasında yer alanları onurlandırmak ve anmak adına Atina’da bir yürüyüş gerçekleştirdi. Maske takıp sosyal mesafeyi koruyarak yürümelerine rağmen oturma eylemi yapmayı planladıkları ABD Büyükelçiliği’ne ulaşamadan durduruldularYunan Hükûmetinin bu barışçıl eyleme karşı gerçekleştirdiği müdahale ise anayasal ihlâl niteliği taşımakta…

MeRA25’in yanı sıra, Komünist Parti de Atina’da pandemi koşullarına uyum sağlar bir biçimde yürüdü. Ancak eylemleri, polis tarafından göz yaşartıcı gaz kullanımı ve yapılan tutuklamalar sonucu sona erdi.

Yunan polisi, herkesin “halkın sağlığını korumak adına gereken önlemlere riayet etmesi gerektiğini” dile getirdi, ancak demokrasilerin sağlığını korumak için harekete geçebilmek de bir o kadar önemli.

Yanis, polisin sözlerine karşı “Tüm vatandaşlara, güvenlikleri için alınan önlemlere saygı göstermeleri çağrısında bulunduğumuz gibi hükümeti de polisi milletvekillerine karşı kullanıp durumu kutuplaştırmaktan vazgeçmeye davet ediyoruz. Halkın sağlığının ve Anayasanın korunmasını aynı anda sağlamamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

MeRA25 milletvekilleri, sosyal mesafe kurallarına saygı gösterirken; polisler, maske kullanımı haricinde herhangi bir önleme uymaksızın eylemcilerin arkasına yığıldı. Genç kadın ve erkek memurların otoriterlik sunağında kinikçe feda edilmesi olarak nitelendirilen olay, Başbakan Miçotakis’in sağcı hükümetinin ikiyüzlülüğünü gözler önüne serdi. Sosyal mesafe kuralları, halkın sağlığını korumak ve yetersiz durumdaki sağlık sistemini desteklemekten ziyade, gösteri yapan milletvekillerine ve vatandaşlara karşı siyasî bir silah olarak kullanıldı.

ABD Büyükelçiliği’nden birkaç yüz metre uzakta saatlerce oturmalarının ardından, bazı MeRA milletvekilleri eylemlerini hâlâ daha sürdürüyor. Ayrılan vekiller ise şu anda gösteriler kapsamında tutuklanan diğer eylemcilere yardımcı olmak adına karakola gidiyor.

Yanis Varoufakis’in basına yaptığı genel açıklama ise aşağıda verilmiştir:

“Şu anda kendilerini desteklemeyen bir hükümet tarafından susturulan doktor ve hemşirelere destek olmak için buradayız. Pandemiye karşı gerekli önlemleri almamış bir hükûmet tarafından yüzüstü bırakılan öğretmenler ve öğrenciler için buradayız. Yakında sona ermesini umduğumuz salgının ardından gerçekleşmesini dört gözle bekledikleri tek şeyin, evlerinin veya dükkanlarının müzayedesi olan vatandaşlarımız için buradayız. Oligarşinin ziyafete hazırlandığı bu dönemde, acı çeken işçiler ve işsizlere destek olmak için buradayız. Siyasî Sekretaryamızın yaptığı çağrı üzerine, sağlık kurallarına uymak adına bugünkü yürüyüşe katılmamayı kabul eden, kendilerine müteşekkir olduğumuz MeRA25 gençliği ve parti üyelerimizin yerine biz, milletvekilleri olarak buradayız. Gördüğünüz gibi, yalnızca sosyal mesafe kurallarına uyan 7 kişiyiz. Politeknik Ayaklanması, tarihimizde Yunan kadın ve erkeklerinin; eğitim, sağlık, demokrasi, özgürlük ve nihayetinde onuru baltalayan bir kurumu protesto etme fırsatı elde ettikleri en önemli an olarak kabul edildi.”

Pandeminin, Avrupa genelinde, vatandaşların sahip olduğu barışçıl protesto hakkını ihlal ettiğini gördük.

Yanis Varoufakis, Avrupa çapında vatandaşların haklarını kısıtlamak için COVID-19 önlemlerinin bahane edilmesine karşın teyakkuza geçmenin önemini vurguladı: “Bugün pandeminin arkasına saklanan bu hükümet, MeRA25 milletvekillerimizin Atina’da yürümesini engelledi. Bu, Yunan anayasasının açık bir ihlali olmakla beraber, kasten yapılmış bir harekettir. Avrupa’daki demokratlar, dikkatli olun; aynı tehlike size doğru yaklaşıyor.”

 

DiEM25'in etkinliklerinden haberdar olmak istiyor musunuz? Buraya tıklayarak üye olun

DiEM25 ve MERA25 deklarasyonu: Barış Hemen Şimdi!

Ukrayna'da olduğu gibi Gazze ve çevresindeki savaşlar da askeri yöntemle çözülemez

Daha fazlasını okuyunuz

Cenin… bir kez daha

Binlerce insan, neredeyse hiç 'haber verilmeden', mülteci kampından kaçıyor. 1948'den sonra bir sığınma yeri olarak kurulan Cenin, bir kez daha ...

Daha fazlasını okuyunuz

MeRA25: Yanis Varoufakis’in Yunanistan seçim sonuçlarına ilişkin açıklaması

Koalisyonumuzdaki insanlara ve özellikle de bizi destekleyen bağımsızlara teşekkür ediyorum. Güveninizi onurlandıracağız.

Daha fazlasını okuyunuz

MeRA25 Yunanistan lideri Yanis Varoufakis’in Yunanistan seçim sonuçlarına ilişkin açıklaması

Ülkenin Orbanlaştırılmasını frenlemek gibi kutsal bir yükümlülüğümüz var

Daha fazlasını okuyunuz