İngiltere hükümetinin Julian Assange’ın ABD’ye iadesini onaylama kararına ilişkin açıklama

Bugün İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel tarafından Julian Assange’ın Amerika Birleşik Devletleri’ne iadesini onaylarken ortaya çıkan emsalin önemini hiçbir kelime ifade edemez. Bu hem Julian’ın insan haklarının ihlali hem de basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne ve nihayetinde demokrasinin kendisine yönelik bir saldırıdır.

Londra’daki Belmarsh hapishanesinde zaten mantıksızca geçen bir üç yıldan sonra, sağlığının önemli ölçüde kötüleştiği bir dönemde, Julian şimdi ABD’de 175 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmak ile karşı karşıyadır – Onun cesaretle yaptığı gibi, Amerikan hükümetinin suçlarını ifşa etme cesaretine sahip olabilecek herkese bir örnek.

Öfkeliyiz ama mağlup değiliz. Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi Patel’in kararını onaylasa bile, DiEM25, İlerici Enternasyonal ve adalet ve demokrasiyi savunan diğer herkes, Assange’ın hayatını Amerikan topraklarında kurtarmak için mücadele edecektir. Aktivistleri, gazetecileri, vicdan sahibi politikacıları ve sivil toplum gruplarını, baskıyı ABD hükümeti ve adalet sistemi üzerine kaydırmaya çağıracağız.

Talebimiz her zamanki gibi aynı: Julian Assange’a Özgürlük!

DiEM25'in etkinliklerinden haberdar olmak istiyor musunuz? Buraya tıklayarak üye olun

Yanis Varoufakis, Jeremy Corbyn ve Ece Temelkuran Atina Deklarasyonunu sunuyor

Ukrayna Savaşı, savaş mağdurlarına ve yeni bir bağlantısızlar hareketine destek çağrısında bulunuyor

Daha fazlasını okuyunuz

Demokrasi ve HDP, AB’nin tanıklığında Erdoğan’ın kurbanlarıdır

Erdoğan, HDP partisini kapatmaya yönelik son girişimlerinde HDP Milletvekili Kocaeli Ömer Faruk Gergerlioğlu'nu milletvekili statüsünden çıkardı.

Daha fazlasını okuyunuz

G20 Toplanıyor, Talebimiz Borç Adaleti

G20 küresel ekonomik toparlanmayı tartışmak için toplanırken, PI'nin Borç Adaleti grubu, kaynak çekme ve kemer sıkma konusunda radikal bir ...

Daha fazlasını okuyunuz

Türkiye’den haberler: Ege Denizi depremi, deniz sınırları ve aile içi şiddet

Pandemi, kapitalizm sonrası bir gelecek inşa etme ihtiyacını açıkça ortaya koydu! Türkiye'den siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik bir bakış.

Daha fazlasını okuyunuz