MeRA25 Yunanistan lideri Yanis Varoufakis’in Yunanistan seçim sonuçlarına ilişkin açıklaması

Ülkenin Orbanlaştırılmasını frenlemek gibi kutsal bir yükümlülüğümüz var

İnsanlar konuştu. Bizler MeRA25 – Ayrılık için Koalisyon olarak, gençler için, birçokları için, hümanizm ve akılcılık ilkeleri için vermemiz gereken mücadeleyi verdik. Bu gece, ülkenin Erdoğanlaştırılması ve Orbanlaştırılması tamamlandı.

“Mitsotakis Ltd” büyük bir farkla kazandı. Bu büyük ölçüde, son iki yıldır, seçim öncesinde ortak bir cephede ayrılık lehine yakınlaşma önerimizi kabul etmeyerek oransal temsili gömen SYRIZA liderliğinden kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak ortaya bu inanılmaz tsunami çıktı: muhafazakar cephe. SYRIZA insanlara bazı şeyler vaat etti – yapılması gereken şeyler, ancak bunların yapılması SYRIZA liderliğinin şeytanlaştırdığı ayrılmayı gerektiriyordu.

Bu akşamki yenilgimiz titiz bir özeleştiri mikroskobu altında incelenecek, çünkü  önümüzdeki üç hafta boyunca öncelikli görevimiz, bize inanıp  -beklediğimizden daha az sayıda olsa da- yüzlerinde gülümsemeyle sandığa gelen; önerilerimizi ve tutarlı hükümet programımızı destekleyen herkesi onurlandırmaktır. Bu program, -katılsanız da katılmasanız da- şüphesiz çok ilginç, yararlı ve kamusal tartışmaya katkı sağlayan bir programdır.

Programımız önümüzdeki haftalarda, yapacağımız özeleştiri ile birlikte yeniden sunulacak. Tahmin ediyorum ki, bize oy vermese de, oligarkların onları ifşa edecek, utandıracak, suçlarını açığa çıkaracak bizlerin Parlamentoya dönmeyeceğini umarak şampanya patlattığını gören  pek çok insan bizi destekleyecek. Bir sonraki sonucun çok farklı olacağını düşünüyor ve umuyorum. Bu ülkenin Orbanlaşmasını, Erdoğanlaşmasını frenlemek için tüm ilerici insanlara karşı kutsal bir yükümlülüğümüz var. Teşekkür ederim.

Yaklaşan ikinci seçim için başka bir parti ile işbirliği olacak mı?

Kesinlikle hayır. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki, seçimler arasında programa ilişkin bir anlaşma yapma imkanı yoktur ve biz zaten en başından beri koşullara bağlı olan anlaşmaları reddettik.

DiEM25'in etkinliklerinden haberdar olmak istiyor musunuz? Buraya tıklayarak üye olun

Avrupa’nın demokratik gerilemesi

Avrupa'da temel haklar ve kamu özgürlüklerinin savunulması: Hukuki perspektiften radikal demokratik bir talep

Daha fazlasını okuyunuz

Yanis Varoufakis’in Yasaklanan Filistin Kongresi Konuşması

Almanya İçişleri Bakanlığı kongrenin düzenleyicilerinden Yanis Varoufakis'in Almanya’da siyasi faaliyetlere katılmasını yasakladı

Daha fazlasını okuyunuz

Dilekçe: İsrail’i uluslararası spordan uzaklaştırın

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı 11,422'si bebek ve çocuk olmak üzere 26,706 sivilin hayatına mal oldu

Daha fazlasını okuyunuz

DiEM25 ve MERA25 deklarasyonu: Barış Hemen Şimdi!

Ukrayna'da olduğu gibi Gazze ve çevresindeki savaşlar da askeri yöntemle çözülemez

Daha fazlasını okuyunuz