Tento Black Friday nechme platit Amazon!

Black Friday je opět tady – a jeden muž má z toho má velký zisk: Jeff Bezos, generální ředitel společnosti Amazon.

Během posledního desetiletí se Amazon rozšířil do úrovně globální říše, která zneužívá své pracovníky, poškozuje životní prostředí a krade naše nejdůvěrnější data. Společnost Amazon dosáhla velkých zisků během pandemie COVID-19, přestože podniky se těžko dokázaly vyrovnat s proměnlivými opatřeními.

Rušivé praktiky Amazonu představují hrozbu pro práva pracovníků a demokracii v EU.

Způsob řízení v podnikových oligarchiích, jako je Amazon, které zjevně těží z daňových úniků a protikonkurenčních praktik, je pro demokratizaci Evropy zásadní. Společnost Amazon byla předmětem protimonopolního vyšetřování vedeného Evropskou komisí kvůli obavám ze zneužívání velkých dat a jejich využívání k marginalizaci ostatních prodejců v EU. Ale zatímco EU jde po Amazonu kvůli využívání velkých objemů dat a protisoutěžním praktikám, udělala málo pro řešení daňových úniků a dalších otázek, na které upozorňují evropští odboráři.

Politici musí požadavky evropských odborových svazů vyslyšet, aby bylo možné vyřešit špatné pracovní podmínky, včetně náležitých zdravotních a bezpečnostních opatření během pandemie. Například ve Francii „společnost zjevně ignorovala své závazky bezpečnost a zdraví zaměstnanců.“ Pracovníci společnosti v Itálii, Francii a Španělsku byli nuceni se obrátit na své úřady nebo vstoupit do stávky, aby tento obchodní gigant opatření dodržoval.

Amazon si zřejmě myslí, že může jednat nad rámec práva EU a stanovit si vlastní standardy. Interní zprávy z Amazonu odhalily „posedlé sledování organizovaných v odborech a sociálních a environmentálních hnutích“ v Evropě. Dokonce byli špehováni vlastní pracovníci, aby bylo zabráněno stávkám. EU musí naslouchat pracovníkům, kteří požadují opatření proti říši Amazon, o které je známo, že upřednostňuje vyšší ziskové marže na úkor jejich bezpečnosti a dobrých životních podmínek.

Vyzýváme Vás, abyste se připojili!

DiEM25 vás vyzývá, abyste se připojili ke koalici pracovníků, ekologických aktivistů a občanů z celého světa v globální kampani #MakeAmazonPay. Na Black Friday se zmobilizujeme v rámci Globálního akčního dne, abychom od Amazonu požadovali spravedlnost – stávkami ve skladech Amazonu a solidárními akcemi po celém světě.

  • PODPIŠTE společné požadavky, aby byl váš hlas slyšet.
  • PODPOŘTE pracovníky Amazonu darem do stávkového fondu.
  • BOJKOTUJTE akce Black Friday Amazonu.

Budeme sbírat obrázky členů našeho hnutí DiEM25 z jejich domovů a na ulicích mobilizujících na akci #MakeAmazonPay. Posílejte je na e-mail comms@diem25.org!

Přejete si být informováni o akcích DiEM25? Zaregistrujte se zde

Srećko Horvat: Belmaršský tribunal

Dokud bude Julian Assange ve vězení, bude Belmaršský tribunál pokračovat v boji za spravedlnost pro něj.

Přečtěte si více

#EuroLeaks: „Evropští vůdci přijímají netransparentní rozhodnutí o naší budoucnosti"

#EuroLeaks – „Evropští vůdci přijímají netransparentní rozhodnutí o naší budoucnosti“ Dne 14. března 2020 vydá hnutí DiEM25 kompletní ...

Přečtěte si více

We have white smoke!

DiEM25’s members overwhelmingly approved the name of our new Greek electoral wing – the political party with which DiEM25 will contest elections ...

Přečtěte si více

Euroskupina stručně a jednoduše

Euroskupina stručně a jednoduše Eurozóna je největší a nejdůležitější makro-ekonomikou na světě. A přesto, tato gigantická makroekonomika má ...

Přečtěte si více