Yanis Varoufakis, Jeremy Corbyn ve Ece Temelkuran Atina Deklarasyonunu sunuyor

Ukrayna Savaşı, savaş mağdurlarına ve yeni bir bağlantısızlar hareketine destek çağrısında bulunuyor

ATİNA BİLDİRGESİ, 13 Mayıs 2022

  • Ukrayna halkının yanındayız; saldırı, yerinden edilme ve işgale uğrayan her halkın yanında olduğumuz gibi.
  • Derhal ateşkes, Rus güçlerinin geri çekilmesi ve Birleşmiş Milletler bağlamında Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya tarafından garanti edilen kapsamlı bir Barış Antlaşması talep ediyoruz.
  • Uluslararası Hukuka saygılı olunmasını, etnik kökenlerinden, dinlerinden vb. bağımsız olarak tüm mültecilerin haklarının korunmasını ve onlara güvenli bir yerleşim yeri sağlanmasını istiyoruz.
  • Dünyanın, sınırlayıcı militarizme, hiper-modern kitle imha silahlarına ve Yeni Soğuk Savaşa yatırım yapan rakip bloklar halinde bölünmesine karşıyız.
  • Kalıcı barışın, ancak tüm askeri blokların yerini; gerilimi azaltan, özgürlükleri genişleten, yoksullukla mücadele eden, sömürüyü sınırlayan, sosyal ve çevresel adaleti gözeten ve bir ülkenin diğerinin egemenliğine son veren kapsayıcı bir uluslararası güvenlik çerçevesi ile sağlanabileceğine inanıyoruz.

 

Bu düşünceler ışığında, dünyanın dört bir yanındaki demokratları Yeni Bağlantısızlar Hareketi’nde güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz. Bağlantısız, demokrat ve egemen ulusların birlikte çalışmasını, iklim felaketini önleyebilme, gelecek kuşklara küresel olarak paylaşılan bir refah yaratma  olanağı bırakabilme ve kalıcı barışı sağlama yolu olarak görüyoruz.

 

İLERİCİ ENTERNASYONAL, DiEM25 ve MeRA25 adına,

Jeremy Corbyn, Ece Temelkuran ve Yanis Varoufakis

DiEM25'in etkinliklerinden haberdar olmak istiyor musunuz? Buraya tıklayarak üye olun

İtalya’da MERA25 kuruluşu: Yeni bir sol, radikal, siyasi parti

İtalya'daki son seçimler soldakilerin moralini bozabilse de, artık umutsuzluğa kapılmak için bir neden yok. DiEM25, yeni bir sol, radikal siyasi ...

Daha fazlasını okuyunuz

İngiltere hükümetinin Julian Assange’ın ABD’ye iadesini onaylama kararına ilişkin açıklama

Bu hem Julian'ın insan haklarının ihlali hem de basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne ve nihayetinde demokrasinin kendisine yönelik bir saldırıdır.

Daha fazlasını okuyunuz

Yanis Varoufakis, Jeremy Corbyn ve Ece Temelkuran Atina Deklarasyonunu sunuyor

Ukrayna Savaşı, savaş mağdurlarına ve yeni bir bağlantısızlar hareketine destek çağrısında bulunuyor

Daha fazlasını okuyunuz

Demokrasi ve HDP, AB’nin tanıklığında Erdoğan’ın kurbanlarıdır

Erdoğan, HDP partisini kapatmaya yönelik son girişimlerinde HDP Milletvekili Kocaeli Ömer Faruk Gergerlioğlu'nu milletvekili statüsünden çıkardı.

Daha fazlasını okuyunuz