İtalya’da MERA25 kuruluşu: Yeni bir sol, radikal, siyasi parti

İtalya’daki son seçimler soldakilerin moralini bozabilse de, artık umutsuzluğa kapılmak için bir neden yok. DiEM25, yeni bir sol, radikal siyasi partinin kuruluşunu duyurmaktan mutluluk duyar: MERA25 İtalya.

Giorgia Meloni‘nin zaferi, sağın görüşlerini ülkeye serbestçe empoze edeceği anlamına gelmiyor. Yeni kurulan bu parti, diğer yöne kayma tehdidini yaşayan bir ülkede liberal ve ilerici siyaseti savunmanın dengeleyici bir eylemi olarak hizmet edecektir.

DiEM25’in ortak kurucularından Yanis Varoufakis ve DiEM25’in İtalya’daki sözcüsü ve üyesi Federico Dolce, yeni siyasi partinin kuruluşunu, İtalyan televizyonu canlı programı La7 TV Di Martedì’de duyurdular.

MERA25 nedir?

Avrupa’da günümüzde MERA25’in iki partisi var: Mart 2018’de Yunanistan’da kurulan, Yunanistan Parlamentosu’nda dokuz sandalyesi olan parti ile Kasım 2021’de Almanya’da kurulan ve Almanya’nın bir sonraki yerel seçimlerine katılmaya hazırlanan parti.

Tüm MERA25 siyasi partileri, DiEM25 tarafından Avrupa ve ulusötesi düzeylerde geliştirilen ve bulunduğu ülkelerin her biri için ulusal siyasi önerilerle tamamlanan politikaları uyguluyor.

İtalya’da MERA25, aşırı sağa zafer kazandıran, İtalyanların temel haklarını ve hatta demokrasinin kendisini sorgulayan son parlamento seçimlerinin sonuçlarına tepki olarak 12 Kasım’da Roma’da duyurulacak.

Yanis Varoufakis’in yorumları

Yanis Varoufakis, özellikle İtalya’da siyasi bir varlık oluşturmanın önemi konusunda görüşlerini bildirdi.

“İtalya, yüzyılı aşkın bir süredir Avrupa ruhu ve faşizme karşı mücadelede kilit bir savaş alanı olmuştur” dedi.

“Son seçimler acı bir şekilde gösterdi ki, DiEM25’in enternasyonalizmi, radikal Avrupacılığı ve ilerici programatik gündemini yayan bir İtalyan siyasi partisine ihtiyaç var. Carpe DiEM!”

İtalya’daki MERA25 hakkında daha fazla haber için buraya tıklayın.

DiEM25'in etkinliklerinden haberdar olmak istiyor musunuz? Buraya tıklayarak üye olun

İngiltere hükümetinin Julian Assange’ın ABD’ye iadesini onaylama kararına ilişkin açıklama

Bu hem Julian'ın insan haklarının ihlali hem de basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne ve nihayetinde demokrasinin kendisine yönelik bir saldırıdır.

Daha fazlasını okuyunuz

Yanis Varoufakis, Jeremy Corbyn ve Ece Temelkuran Atina Deklarasyonunu sunuyor

Ukrayna Savaşı, savaş mağdurlarına ve yeni bir bağlantısızlar hareketine destek çağrısında bulunuyor

Daha fazlasını okuyunuz

Demokrasi ve HDP, AB’nin tanıklığında Erdoğan’ın kurbanlarıdır

Erdoğan, HDP partisini kapatmaya yönelik son girişimlerinde HDP Milletvekili Kocaeli Ömer Faruk Gergerlioğlu'nu milletvekili statüsünden çıkardı.

Daha fazlasını okuyunuz

G20 Toplanıyor, Talebimiz Borç Adaleti

G20 küresel ekonomik toparlanmayı tartışmak için toplanırken, PI'nin Borç Adaleti grubu, kaynak çekme ve kemer sıkma konusunda radikal bir ...

Daha fazlasını okuyunuz