İtalya’da MERA25 kuruluşu: Yeni bir sol, radikal, siyasi parti

İtalya’daki son seçimler soldakilerin moralini bozabilse de, artık umutsuzluğa kapılmak için bir neden yok. DiEM25, yeni bir sol, radikal siyasi partinin kuruluşunu duyurmaktan mutluluk duyar: MERA25 İtalya.

Giorgia Meloni‘nin zaferi, sağın görüşlerini ülkeye serbestçe empoze edeceği anlamına gelmiyor. Yeni kurulan bu parti, diğer yöne kayma tehdidini yaşayan bir ülkede liberal ve ilerici siyaseti savunmanın dengeleyici bir eylemi olarak hizmet edecektir.

DiEM25’in ortak kurucularından Yanis Varoufakis ve DiEM25’in İtalya’daki sözcüsü ve üyesi Federico Dolce, yeni siyasi partinin kuruluşunu, İtalyan televizyonu canlı programı La7 TV Di Martedì’de duyurdular.

MERA25 nedir?

Avrupa’da günümüzde MERA25’in iki partisi var: Mart 2018’de Yunanistan’da kurulan, Yunanistan Parlamentosu’nda dokuz sandalyesi olan parti ile Kasım 2021’de Almanya’da kurulan ve Almanya’nın bir sonraki yerel seçimlerine katılmaya hazırlanan parti.

Tüm MERA25 siyasi partileri, DiEM25 tarafından Avrupa ve ulusötesi düzeylerde geliştirilen ve bulunduğu ülkelerin her biri için ulusal siyasi önerilerle tamamlanan politikaları uyguluyor.

İtalya’da MERA25, aşırı sağa zafer kazandıran, İtalyanların temel haklarını ve hatta demokrasinin kendisini sorgulayan son parlamento seçimlerinin sonuçlarına tepki olarak 12 Kasım’da Roma’da duyurulacak.

Yanis Varoufakis’in yorumları

Yanis Varoufakis, özellikle İtalya’da siyasi bir varlık oluşturmanın önemi konusunda görüşlerini bildirdi.

“İtalya, yüzyılı aşkın bir süredir Avrupa ruhu ve faşizme karşı mücadelede kilit bir savaş alanı olmuştur” dedi.

“Son seçimler acı bir şekilde gösterdi ki, DiEM25’in enternasyonalizmi, radikal Avrupacılığı ve ilerici programatik gündemini yayan bir İtalyan siyasi partisine ihtiyaç var. Carpe DiEM!”

İtalya’daki MERA25 hakkında daha fazla haber için buraya tıklayın.

DiEM25'in etkinliklerinden haberdar olmak istiyor musunuz? Buraya tıklayarak üye olun

Cenin… bir kez daha

Binlerce insan, neredeyse hiç 'haber verilmeden', mülteci kampından kaçıyor. 1948'den sonra bir sığınma yeri olarak kurulan Cenin, bir kez daha ...

Daha fazlasını okuyunuz

MeRA25: Yanis Varoufakis’in Yunanistan seçim sonuçlarına ilişkin açıklaması

Koalisyonumuzdaki insanlara ve özellikle de bizi destekleyen bağımsızlara teşekkür ediyorum. Güveninizi onurlandıracağız.

Daha fazlasını okuyunuz

MeRA25 Yunanistan lideri Yanis Varoufakis’in Yunanistan seçim sonuçlarına ilişkin açıklaması

Ülkenin Orbanlaştırılmasını frenlemek gibi kutsal bir yükümlülüğümüz var

Daha fazlasını okuyunuz

DiEM25 Koordinasyon Kolektifi’nin Şok Eden ve Canlandıran Toplantısı

Çabalarımızın daha iyiye doğru radikal bir değişim getirmede başarılı olup olmayacağını bilemeyiz fakat denemekten asla vaz geçmeyeceğiz

Daha fazlasını okuyunuz